Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Správci zakázali vstup do některých částí Krkonoš. Kvůli sběračům borůvek

Česko

  10:58aktualizováno  14:07
VRCHLABÍ - V Krkonoších ve čtvrtek kvůli ochraně přírody před sběrači borůvek začal platit zákaz vstupu do některých částí hor. Omezení vyhlášené Správou Krkonošského národního parku se týká asi 15 procent rozlohy parku a potrvá do 15. října. Opatření se nedotkne běžných návštěvníků hor, kteří budou moci po turistických cestách a cyklotrasách procházet či projíždět bez omezení.

Lidem, kteří nařízení poruší, hrozí pokuta až 10 tisíc korun. „Naši strážci jsou veřejnými činiteli, mohou zjišťovat totožnost a řešit přestupky na místě. Podle typu přestupku a lokality situaci řeší buď domluvou, nebo blokovou pokutou,“ řekl pro server Lidovky.cz mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Turisté v Krkonoších mohou sledovat výstavbu nové Petrovy boudy

Místa se zákazem vstupu správci parku označili v terénu informačními cedulemi v českém, polském a německém jazyce. Omezen je vstup například v lokalitách Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle, Luční hory, pramene Labe, Stříbrného hřbetu, Liščí hory a Studniční hory. Pro sběrače borůvek jsou zapovězeny i Obří důl, okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory.

Omezení vstupu se týká hlavně druhé zóny parku a malé části třetí zóny, kde je normálně volný pohyb mimo cesty povolen. Část území s omezeným vstupem je také v nejpřísněji chráněné první zóně parku, kde je ale vstup mimo značené cesty zakázán již od začátku června.

Správci parku omezení vstupu zdůvodňují tím, že sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a také poškozují místa, ve kterých se vyskytují chráněné rostliny. Zvěř také kvůli sběračům nemá klid v době říje. Omezení vstupu do některých částí Krkonoš je letos vyhlášeno posedmnácté.

Největší problémy se sběrači byly před přibližně devíti lety, zákaz tehdy porušovali hlavně polští sběrači. Česká veřejnost si podle ochránců Krkonoš na omezení zvykla a většinou je respektuje. „Několik let zpátky jsme evidovali okolo stovky přestupků. Dnes jsou to řádově jednotky,“ uvedl Drahný.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...