6. července 2017 14:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tisíce lidí se vypravily do Krkonoš. Zasekly se v koloně dlouhé 11 kilometrů

Kolona aut, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona aut, ilustrační foto | foto: Tomáš Trnka

TRUTNOVSKO Doprava do hlavních středisek východních Krkonoš - Pece pod Sněžkou a Janských Lázní ve čtvrtek kolem poledne zkolabovala. Mnohakilometrové kolony aut turistů se utvořily na příjezdech k lanové dráze na Sněžku a k nové atrakci Stezka korunami stromů u Janských Lázní. Parkoviště se během dopoledne zaplnila. Situace se postupně zklidnila během odpoledne, kdy se přijíždějící auta podařilo za pomoci policie zaparkovat. Uvedla to mluvčí trutnovské policie Šárka Pižlová.

Svátečního dne a pěkného počasí využily k návštěvě Krkonoš tisíce lidí. Silnici na příjezdu do Pece pod Sněžkou policie ve Velké Úpě kvůli velkému náporu aut na čas uzavřela. „Turistům doporučujeme odstavit auto například v Maršově či ve Svobodě nad Úpou a dál pokračovat autobusem,“ uvedla Pižlová. Policie na řízení dopravy do Janských Lázní a Pece pod Sněžkou ve čtvrtek musela nasadit asi deset lidí, pomáhali i strážníci městské policie z Trutnova.

Na příjezdech ke Stezce korunami stromů, otevřené před několika dny, se vytvořily kolony aut ve směru od Svobody nad Úpou i z opačného směru od Čisté v Krkonoších a Černého Dolu. Délku úseku s kolonami policie odhadla na 11 kilometrů. „Problémem je to, že lidé nenechávají auta na centrálním parkovišti u kabinové lanovky na Černou horu nebo na parkovišti u Lesního Domu, ale snaží se zaparkovat na parkovišti přímo u stezky,“ řekla Pižlová. Z centrálního parkoviště trvá cesta pěšky ke stezce deset až 15 minut.

„Problémy s dopravou usilovně řešíme. Posílíme lidi, kteří budou dopravu odklánět na záchytná parkoviště u Lesního Domu, v Černém Dole a ve Svobodě nad Úpou. Posílíme svozové autobusové linky,“ řekl mluvčí stezky Jakub Koutek.

Stezka korunami stromů byla otevřena v neděli a denní návštěvnost se podle Koutka zatím pohybuje od 4000 do 4500 lidí. Návštěvnost je podle něj nad očekáváním, pomohly k tomu volné sváteční dny a pěkné počasí. Průměrná návštěva stezky trvá asi 1,5 hodiny. „Na stezce se lidé rozprostřou, není tam hlava na hlavě,“ řekl Koutek.

Lanovka na Sněžku patří k hlavním atrakcím Krkonoš desítky let a za pěkného počasí v hlavní sezoně si lidé na jízdu musejí počkat i několik hodin. Investoři Stezky korunami stromů očekávají, že se stezka k hlavním atrakcím Krkonoš zařadí. Počítají, že by ji ročně mohlo navštívit zhruba 200.000 lidí. Stezka návštěvníky zavádí i do podzemí, její celková délka je 1511 metrů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz