Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Srbsko volilo. Ve stínu Kosova

Česko

Očekávané odtržení jihosrbské provincie se stalo nejvážnějším tématem prezidentských voleb. Západ Bělehradu nic nenabídl

BĚLEHRAD/PRAHA Rozhodující klání se podle všeho odehraje až za čtrnáct dní. Ale už ve včerejším prvním kole prezidentských voleb nezvykle vysoká účast voličů ukázala, za jak důležité Srbové hlasování o nové hlavě státu považují. Více než 48 procent v pět hodin odpoledne, tedy celé tři hodiny před uzavřením volebních místností, to je účast, která se v politicky jinak apatickém Srbsku nepamatuje.

Kosovo, které se má stát během příštích týdnů na Srbsku nezávislým, je mezi Srby evidentně stále schopno vyvolat vášně a dovést je k volebním urnám. A to přesto, že to, kdo bude novým srbským prezidentem, na věci podle všeho nic nezmění. Kosovo, pokládané za historickou kolébku srbského národa, se od Srbska odtrhne, ať bude v Bělehradě prezidentem kdokoli.

Dva hlavní prezidentští kandidáti, současný prezident a umírněný prozápadní politik Boris Tadić a jeho nejsilnější vyzyvatel, ultranacionalista Tomislav Nikolić samozřejmě voličům neříkali, že je třeba se s odtržením Kosova smířit. „Srbsko nikdy neuzná nezávislost Kosova,“ nechal se slyšet na předvolebních shromážděních Tadić.

Na rozdíl od Nikoliče Tadić vlastně stojí před voliči s prázdnýma rukama. Prozápadní politika „postmiloševičovských“ vlád totiž nepřinesla žádné jasné výsledky. Jednání o vstupu Srbska do Evropské unie ještě nezačala, byť především kvůli neochotě Srbů vydat mezinárodní soudu v Haagu srbské válečné zločince. Slovinsko, které Evropské unii v tomto půlroce předsedá a dokáže se jako bývalá jugoslávská republika do myšlení Srbů vcítit, alespoň přislíbilo, že jednání začnou už v nejbližší době. Hovoří se i o liberalizaci vízového režimu. A možná přijde i nějaká další ekonomická pomoc.

To všechno je však málo. Západní síly v Kosovu sice dokázaly zabránit kosovským Albáncům v útocích na tamní dvousettisícovou srbskou menšinu, ale už nikoli ve snaze o nezávislé Kosovo.

V Kosovu už s Bělehradem nikdo kromě místních Srbů nepočítá, což se projevilo i při včerejším hlasování, kterého se kosovští Albánci nezúčastnili. Jak uvádí agentura ČTK, tamní albánská média psala o srbských prezidentských volbách jako o „hlasování v sousední zemi, jichž se účastní někteří naši občané srbského původu“.

Konec ponižování Západ nedokázal dostát svým závazkům, které dal Srbům, když Kosovo obsadily jeho jednotky a nic na tom nemění ani neúspěšná snaha o nalezení řešení při jednáních mezi Srby a Albánci. „Už nebude žádné další ponižování a vydírání,“ sliboval před včerejším hlasováním Tadičův nacionalistický soupeř Nikolić. „Rusko je pro Srbsko mnohem bližší partner,“ oceňoval Nikolić zemi, která jediná blokuje v Radě bezpečnosti OSN uznání kosovské nezávislosti.

O srbském prezidentovi rozhodne asi až druhé kolo, které se uskuteční za čtrnáct dní. O Kosovu už rozhodnuto bylo.

***

Dva vpředu, tři vzadu

Jednoznačnými favority srbských prezidentských voleb byli včera Tomislav Nikolić s 33 procenty a Boris Tadić s 30 procenty. Další kandidáti Velimir Ilić, Čedomir Jovanović a Milutin Mrkonjić měli podporu kolem šesti procent. Jejich sympatie však mohou rozhodnout případné druhé kolo, jež by se mělo konat 3. února. lup

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: