Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Desítky osobností varují, že je Muzeum paměti XX. století v ohrožení

Senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová, historici Petr Koura a Petr Blažek a dokumentarista a režisér Martin Vadas při představení Srpnové výzvy na podporu Muzea paměti XX. století. foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Socha maršála Ivana Koněva odstraněná z pražského náměstí Interbrigády má být podle historika Petra Blažka jedním z taháků stálé expozice nového Muzea paměti XX. století. V den 55. výročí intervence vojsk Sovětského svazu do Československa se desítky osobností veřejného života otevřeným dopisem obrátily na představitele hlavního města, aby nedovolili zrušení muzea jako zapsaného ústavu.
  12:19aktualizováno  16:22

„Na takové muzeum čekáme v České republice již 34 let, které uplynuly od pádu komunistického režimu. Apelujeme na politickou reprezentaci, aby podporovala připomínání totalitní minulosti i její oběti a hrdiny, kteří proti totalitě dokázali bojovat. To je velmi důležité i pro vyrovnání s totalitní minulostí, což může přispět k utváření demokratické a vzdělanostní společnosti v České republice,“ píše se v Srpnové výzvě.

Hlásí se k ní senátorka Hana Kodrová Marvanová, historik Petr Blažek, historik Petr Koura, dokumentarista a režisér Martin Vadas, herečka Eva Holubová, režisér Petr Nikolaev, novinář Jolyon Naegele, režisér Břetislav Rychlík, režisérka Olga Sommerová, psycholožka a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková, ekonom Jan Švejnar, spisovatel a dramatik Milan Uhde, diplomat a spisovatel Michael Žantovský a dalších zhruba pět desítek lidí.

„Ohroženo je najednou i vytvoření stálé expozice v Domě pážat na Hradčanech, který hlavní město Praha muzeu pronajalo,“ tvrdí podporovatelé Srpnové výzvy.

„Letos si připomínáme 55 let od vpádu vojsk Sovětského svazu a zemí Varšavské smlouvy do Československa. Bohužel v současné době je budování muzea ohroženo. Snad se i nové zastupitelstvo zmobilizuje,“ řekla senátorka za koalici Spolu a pražská zastupitelka Kordová Marvanová.

Založení Muzea paměti XX. století schválili pražští zastupitelé v září roku 2019. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Má za úkol připomínat zločiny totalitních režimů v českých zemích.

Nyní ale stojí Muzeum paměti XX. století podle Srpnové výzvy před rozhodujícím momentem, kdy by měla být vyhlášena soutěž na zhotovení stálé expozice. Její libreto již bylo dokončeno odborným týmem a představeno veřejnosti. V polovině září by rada pražského zastupitelstva měla rozhodnout o rekonstrukci Domu pážat a vyhlášení soutěže na zhotovení stálé expozice.

Pospíšil: Existence muzea ohrožena není

Náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil z TOP 09 agentuře ČTK řekl, že podle něj teď existence muzea není ohrožena a že v září bude zastupitelstvo jednat o dofinancování jeho fungování. Zároveň se podle něj magistrát zabývá výběrovým řízením na opravu Domu pážat a bude soutěžit podobu expozice. „Nevidím žádné nebezpečí, které by muzeum ohrožovalo,“ řekl Pospíšil.

V červnu schválilo zastupitelstvo Prahy muzeu financování ve výši deset milionů korun, podle zástupců instituce není dostatečné. Muzeum potřebuje finance především na svou činnost, například na tvorbu expozice v Domě pážat. Podle signatářů je z kroků vedení Prahy cítit tlak na zánik instituce. S tím Pospíšil nesouhlasí.

„Nemám žádné informace, z kterých by bylo zřejmé, že chce muzeum koalice rušit. Vše se vyřeší na zářijovém zastupitelstvu, kde bude projednáno přidělení dalších 11 milionů korun, takže bude mít muzeum stejný rozpočet jako loni,“ řekl Jiří Pospíšil.