Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Stále více dětí se cítí v nebezpečí

Česko

Děti jsou šťastné když... jsou s kamarády, s rodinou a když mají úspěch

Častěji než v minulosti se dnes české děti setkávají s kriminalitou. A to nejen v okolí svého bydliště. Častěji ji také zažívají na vlastní kůži. PRAHA Přestože se většina českých dětí cítí šťastná, přece jen je něco trápí. Ve svém bydlišti se totiž stále víc z nich necítí bezpečně.

Když v roce 2001 odpovídaly české děti ve velké anketě pro organizaci UNICEF na otázku, jestli se cítí ve svém bydlišti bezpečně, 89 procent uvedlo, že ano. O sedm let později se ale cítí bezpečně už „jen“ 79 procent dotazovaných.

„To není dobrá zpráva. Je to jeden z výsledků, který mě překvapil,“ řekla ředitelka českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

Jako nejčastější důvody, proč se ve svém okolí necítí bezpečně, děti odpověděly, že je to kvůli krádežím a divným lidem, kteří se v místě jejich bydliště potulují. „Jako další závažné důvody uváděly drogy a narkomany, nebezpečnou dopravní situaci či nebezpečné party a gangy,“ vyjmenovala Žaneta Zábranská ze společnosti Factum Invenio, která průzkum pro UNICEF prováděla. Ještě víc znepokojující je podle Pavly Gomba i fakt, že mnohem víc dětí má ve svém okolí někoho, kdo se stal obětí trestného činu.

Ale i děti samy jsou častěji obětí trestného činu než před sedmi lety. „V roce 2001 uvedlo devět procent dětí, že se stalo obětí. Letos jich bylo už šestnáct procent,“ říká Zábranská. Jako nejčastější trestný čin, který školáci zažili, uváděli krádež (68 %) a přepadení či útok (24 %).

Více než třetina dětí navíc uvedla, že má přátele nebo rodinné příslušníky, kteří se stali obětí trestného činu. V roce 2001 znalo takovýchto lidí jen dvacet procent dotazovaných školáků.

„Rodiče se musejí zajímat o to, kde jejich děti tráví volný čas, a hlavně s kým. Důležitá je i důvěra v rodině a dobrá komunikace. Pokud toto nefunguje, dítě se pak rodičům se svým špatným zážitkem či obavou nesvěří,“ reagovala na výsledky průzkumu ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Tu na průzkumu zaráží ještě jeden výsledek. Tím je zkušenost dětí s návykovými látkami. Tři čtvrtiny dotázaných dětí totiž uvedly, že znají někoho, kdo vyzkoušel cigarety. Dvě třetiny školáků má kamaráda, který zkusil alkohol a 22 procent dětí má vrstevníka s návykem na alkohol. Na otázky v průzkumu odpovídaly děti ve věku 9 až 17 let.

Vrstevníky, kteří zkusili drogy, má jen třetina dětí. 13 procent školáků uvedlo, že mají kamarády s návykem na drogy. „Tato čísla jsou větší než v roce 2001 a to je alarmující. Budeme se touto problematikou na zasedání Výboru pro práva dítěte věnovat,“ řekla Stehlíková.

Obrázek

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...