Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hamáček: Prezident odvolá Staňka z postu ministra do konce července. Jméno nástupce oznámí vedení ČSSD v pondělí

Česko

  16:34aktualizováno  16:49
Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman je připraven k 31. červenci vyhovět návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) a odvolat ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Novinářům to po dnešním jednání se Zemanem a Staňkem v Lánech řekl předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček.

Jan Hamáček (ČSSD) foto:  Dan Materna, MAFRA

‚Problém se Staňkem se vyřeší.‘ Babiš se sešel s Hamáčkem, informoval ho o jednání se Zemanem

Ohledně navrhovaného Staňkova nástupce Michala Šmardy (ČSSD) Zeman vyčká na rozhodnutí pondělního předsednictva ČSSD. Hamáček připomněl své týden staré vyjádření, že není optimistou ohledně zachování vlády. Od té doby se podle něj nic zásadního nezměnilo. Podle Hamáčka platí, že kandidátem ČSSD na ministra kultury zůstává Šmarda.

„Očekávám, že předsednictvo to potvrdí. Druhou alternativou je, že předsednictvo rozhodne, že ministři ČSSD podají demisi a z vlády odejdou,“ uvedl Hamáček po zhruba hodinu a půl dlouhém jednání v Lánech. Jiné varianty podle něj nyní neexistují. „Z mého pohledu je to postaveno tak, že buď sociální demokracie ve vládě skončí, nebo si bude moci jmenovat své ministry. Michal Šmarda má naši podporu, já za ním stojím,“ dodal.

Schůzka prezidenta Miloše Zemana (uprostřed), šéfa ČSSD Jana Hamáčka (vlevo) a ministra kultury Antonína Staňka.

Zeman neřekl, zda bude pondělní rozhodnutí předsednictva sociální demokracie respektovat, uvedl Hamáček. Hlasování předsednictva tak podle něj částečně bude „cestou do neznáma“. „Každopádně platí to, že ministři sociální demokracie jsou připraveni podat demise a potom budeme pokračovat v rámci ústavního pořádku,“ uvedl.

Hamáček řekl, že nežádal vysvětlení prezidenta, proč po dvou měsících po oznámení Staňkovy rezignace přistupuje na jeho konec. V květnu odmítl Staňkovu rezignaci akceptovat a od konce téhož měsíce nevyhověl Babišovu návrhu na jeho odvolání. „Já jsem nežádal vysvětlení, já jsem akceptoval jeho stanovisko, že je připraven vyhovět návrhu pana premiéra,“ uvedl Hamáček.

Babiš minulý týden v Lánech řekl, že doufá, že se podaří najít řešení, které zachová stávající vládu. Hamáček na to tehdy opáčil, že je „menší optimista“. Dnes toto vyjádření připomněl. „Nic se ve mně neposunulo, z mého pohledu ta situace je stejná, jako ve čtvrtek. Ale politika je od toho, abychom jednali, takže budeme jednat až do pondělí,“ řekl. Babiš podle něj má přes víkend prostor ve věci dál jednat, na předsednictvu padne definitivní verdikt.

Výběr událostí kolem působení a rezignace ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), který by měl skončit ve funkci k 31. červenci:

27. června 2018 - Staněk byl jmenován ministrem kultury.

22. října 2018 - Rezignovala porota pro udělení Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Důvodem bylo neudělení ceny in memoriam režisérovi Evaldu Schormovi. Rodina ocenění odmítla z politických důvodů převzít, Staněk ji tak na přání rodiny neudělil.

21. března 2019 - Několik desítek zaměstnanců Muzea umění v Olomouci v otevřeném dopise vyzvalo Staňka k rezignaci. Důvodem bylo dění kolem stavby Středoevropského fóra (SEFO).

18. dubna 2019 - Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích. Na oba podal trestní oznámení. Fajt řekl, že odvolání považuje za politický krok. Soukup popřel chyby v hospodaření. Podle opozice se Staněk odvoláním Fajta chtěl zavděčit prezidentovi Miloši Zemanovi.

2. května 2019 - Premiér Andrej Babiš (ANO) dostal petici za odvolání Staňka, pod niž se podepsalo přes 5000 lidí.

9. května 2019 - Situací na ministerstvu kultury se za účasti Staňka zabývali poslanci kulturního podvýboru i vedení ČSSD.

14. května 2019 - Na funkci rezignoval ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny v Národní galerii Praha Otto Urban. Důvodem jeho odchodu byla podle něj nekompetence Staňka.

15. května 2019 - Bylo oznámeno, že Staněk ke konci května rezignuje. V dopise Babišovi napsal, že se rozhodl vyhovět výzvě předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Rezignaci předal 20. května.

28. května 2019 - Zeman nepřijal Staňkovu demisi. Hamáček oznámil, že požádá Babiše, aby Zemanovi navrhl Staňkovo odvolání. Novým ministrem kultury by se měl stát místopředseda ČSSD Michal Šmarda.

29. května 2019 - Zeman navrhl počkat se Staňkovým odvoláním na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal.

31. května 2019 - Babiš odeslal na Pražský hrad návrh na odvolání Staňka a jeho nahrazení Šmardou. Zeman zopakoval, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.

21. června 2019 - ČSSD po jednání širšího vedení podmínila setrvání ve vládě mimo jiné výměnou na ministerstvu kultury.

25. června 2019 - Zeman se setkal se Šmardou.

27. června 2019 - Hamáček jednal se Zemanem kvůli výměně ministra kultury. ČSSD trvá na tom, že je věc potřeba vyřešit do 30. června, a zvažuje, že při dalším otálení Zemana s výměnou požádá Babiše, aby podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Zeman jakákoliv ultimáta odmítl. Babiš pro kompetenční žalobu nevidí důvod. Podle Hamáčka se odmítnutím výměny ministra kultury ČR dostala na hranu ústavní krize.

- Poslanci ČSSD podpořili vládu při hlasování o nedůvěře.

28. června - Zeman řekl, že se chce na schůzce 12. července v Lánech pokusit usmířit Hamáčka a Staňka.

30. června - Babiš řekl, že pokud by ČSSD odešla z vlády, znamenalo by to de facto předčasné volby. Odmítl spekulace, že by ve vládě mohla ČSSD nahradit SPD Tomia Okamury.

1. července - Hamáček zopakoval, že pokud by ČSSD nemohla rozhodovat o svým ministrech, nemá smysl ve vládě být.

4. července - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že pokud předseda vlády navrhne odvolat ministra, nedává ústava prezidentovi žádný prostor k vyjednávání a má povinnost návrhu vyhovět, a to bez zbytečného odkladu.

- Prezident Zeman přijal Babiše a Hamáčka. Podle Hamáčka nepřinesla schůzka žádný výsledek. Podle Babiše se Zeman definitivně nevyjádřil k návrhu na výměnu ministra kultury a počítá se schůzkou s Hamáčkem a Staňkem 12. července.

9. července - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla po jednání poslaneckého klubu hnutí, že Babiš neuvažuje o podání kompetenční žaloby na prezidenta Zemana.

- Senátorské kluby se dohodly, že ústavní žaloba na Zemana bude rozšířena o nečinnost při odvolání ministra kultury.

11. července - Babiš se sešel na Hradě se Zemanem. Po schůzce řekl, že doufá ve vyřešení výměny v čele ministerstva kultury nejpozději příští týden.

12. července - Konala se schůzka Zemana, Hamáčka a Staňka, po které šéf ČSSD řekl, že prezident je připraven k 31. červenci vyhovět návrhu na odvolání Staňka, ve věci jeho nástupce vyčká na rozhodnutí předsednictva ČSSD.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...