Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starosta zmlátil sám podezřelé dřív, než dorazila policie. Teď stojí před soudem

Pok v minulosti podnikal i v realitách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pok v minulosti podnikal i v realitách. | foto: Karel Pešek, MAFRA

MOLDAVA/PRAHA Obranu majetku na území své obce vzal do vlastních rukou starosta krušnohorské obce Moldava na Teplicku Jaroslav Pok. Trojici mužů přistihl v opuštěném areálu bývalé provozovny. Než dorazila přivolaná policie, s nezvanými hosty si to vyřídil sám. Dva zbil, jeden z nich strávil dva dny v nemocnici. Starosta nyní stojí před odvolacím soudem kvůli třem trestným činům, nepravomocný rozsudek mu vyměřil podmínku.

„Obžalovaný byl dosud nepravomocně uznán vinným přečiny ublížení na zdraví, výtržnictví a poškození cizí věci,“ sdělila serveru Lidovky.cz pověřená místopředsedkyně teplického okresního soudu pro trestní úsek Dana Kolářová. Poka stála rvačka roční podmíněný roční trest se zkušební lhůtou v délce dva a půl roku. Starosta se s trestem nesmířil, jeho kauzu tak začal tento týden rozplétat odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem.

Incident se odehrál 19. března 2015. Místostarostka obce Eva Kardová Poka upozornila, že v areálu bývalé provozovny rudných dolů se potlouká trojice mužů. Dotyční tam neměli co dělat, šlo o soukromý pozemek. Pok cestou na místo zavolal policii. Když do areálu dorazil, nezvané hosty se snažil vykázat. Než policisté z více než 20 kilometrů vzdáleného Duchcova přijeli, došlo na pěsti.

„Obžalovaný nejprve v okamžiku jejich odchodu z vnitřních prostor administrativní budovy provozovny bez zřejmé příčiny udeřil jednoho z poškozených pěstí do obličeje pod levé oko,“ popsala soudkyně Kolářová. Už před samotnou budovou se pak Pok vrhl na dalšího muže. Udeřil ho hlavou, pěstí následně srazil na zem a v útoku pokračoval. „Ležícího ještě několikrát udeřil pěstí do hlavy a nakopl do trupu,“ podotkla soudkyně. Starostu mělo dopálit, když dotyční zapírali, že se na místo vydali krást.

První rána šla od nich, brání se starosta

Incident odneslo i auto, jímž se muži na místo dopravili. Několika kopy do dveří a pravého předního blatníku poškodil Pok karoserii vozu. Muži na místě nic neukradli a ve finále se vyhnuli trestnímu postihu. Kriminalisté naopak obvinili starostu. Pok si dodnes stojí za tím, že byl v právu, bránil jen majetek na území své obce a že prvotní impuls ke rvačce vzešel naopak od trojice podezřelých.

„Jeden z nich utekl. Dva pak chtěli utéct, ale já jsem je zadržel tak, jak by to měl udělat každý občan,“ přidal svůj pohled na věc starosta Pok. Původně prý na ně ruku nevztáhl, situaci se snažil podle své verze vyřídit nejprve slovně. Byť nepoužil zrovna vybraný slovník. „Vulgarity padly na obou stranách. Oni si pak najednou uvědomili, že jsou tři. První ráda šla od nich,“ popsal starosta.

Současný soud není první případ, kdy se Pok dostal do střetu se zákonem. V...
Jaroslav Pok dlouhodobě podporuje kontroverzní investiční záměry, které mají...

Jeden z napadených mužů později přiznal, že do areálu neměli vlézt bez předchozí domluvy. „Byla chyba, že jsme tam lezli, měli jsme se domluvit. Ale objekt nebyl nijak zabezpečený,“ sdělil Lukáš K. MF DNES, která tehdy na incident upozornila. Sebrat údajně nic neplánoval. Se známými se na místo vydal podívat po starých lampách, na které dostal tip. Sbírá je a chtěl je koupit, po incidentu ale skončil v nemocnici. Starosta Moldavy však dodnes má muže za zloděje, kteří se do areálu vloupali a chtěli krást.

Pok doufá, že se před odvolacím soudem očistí. Případ se začal projednávat tento týden, ale pravomocný rozsudek ještě nepadl. Rozhodnout by se mělo počátkem května. „Zasedání se odročilo za účelem doplnění dokazování, důkazy doplní znalecký posudek z oboru ekonomiky, odvětví dopravy,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová. Ani v případě potvrzení trestu však Pok o svou pozici nepřijde. V zastupitelstvu má dlouhodobě pevnou pozici, podmínka navíc podle zákona nebrání výkonu funkce starosty.

Pok je svědkem v miliardové kauze ROP

Ačkoliv Pok spravuje malou obci s Krušných horách s ani ne dvěma stovkami obyvatel, jeho jméno zdaleka není povědomé jen místním. Naopak dokonce figuruje v jedné z nejzávažnějších kriminálních kauz současnosti. Starosta je svědkem v případu údajných machinací v dotačním programu ROP Severozápad, v němž podle kriminalistů ovlivnila více než dvacítka politiků, podnikatelů a úředníků projekty za téměř 14 miliard korun.

Policii zásadním způsobem pomohl rozkrýt údajně zmanipulovaný systém evropských fondů bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz. Jeho poznámky, listinné důkazy či zvukový záznam jeho doznání předal policii právě Pok. „Neudělal jsem nic, co by smrdělo,“ citovala ho MF DNES, která jeho styky s Kušnierzem loni v březnu podrobně popsala. Pok o své roli v případu nyní odmítá cokoliv s odvoláním na mlčenlivost říci, ale pro vyšetřovatele má velký význam.

O starostu Moldavy se přitom policie zajímala už v minulosti a nešlo jen o zmíněnou rvačku. Kriminalisté ho například před lety stíhali kvůli dotačnímu podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby, když Moldava podle vyšetřovatelů podvodně žádala o příspěvek na likvidaci povodňových škod. Svou svéráznou povahu projevil i na jaře 2011, když demonstraci proti stavbě větrných elektráren ve své obci narušil traktorem, jímž vjel mezi lidi. Pok je velkým zastáncem projektu.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

Trestní odpovědnost za některé činy ponesou čínské děti už od 12 let (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Trestní odpovědnost za některé činy ponesou čínské děti už od 12 let (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

Trestní odpovědnost za některé činy ponesou čínské děti už od 12 let (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!