Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starosta Úval líčil na opilé řidiče, chytil sám sebe

Česko

  10:52
ÚVALY U PRAHY - Starosta Úval u Prahy Jan Šťastný (ODS) skončil v pasti na opilé řidiče, kterou sám nachystal. Policisté mu při kontrolní akci naměřili 1,6 promile alkoholu v krvi, což je silná opilost a důvod k trestnímu stíhání.

Starosta města Úvaly u Prahy Jan Šťastný (ODS) foto: ODS Úvaly

Na zasedání obecního zastupitelstva dal Šťastný funkci k dispozici. Nerozhodný poměr hlasů ho v ní ale podržel, píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Šťastný, původní profesí lékař, který má na úřadě na starosti kriminalitu, uvízl v síti akce, na jejíž přípravě se podílel. Policisté mu dali ráno dýchnout na netradičním místě - při tankování u benzinové pumpy. Soud mu vyměřil dva měsíce vězení s podmínkou na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel na 14 měsíců.

Hladina odpovídá litru vína nebo pěti dvanáctkám

Starosta tvrdí, že se den předtím zúčastnil oslavy. Ráno prý řídil jen se zbytkovým alkoholem a své reakce měl pod kontrolou. Podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy ale naměřená hladina alkoholu odpovídá jednomu litru vína nebo pěti rychle vypitým dvanáctistupňovým pivům. "To už je víc než solidní dávka alkoholu v krvi. Ta výrazně snižuje řidičovy reakce," podotkl Zima.

Šéf republikové dopravní policie Leoš Tržil uvedl, že absurdních příběhů, kdy je starosta nachytán s alkoholem v krvi za volantem, ačkoliv se na přípravě dopravněbezpečnostní akce jen několik dnů předtím sám podílel, bylo v poslední době víc.

Sociolog Jaroslav Sýkora, jenž zkoumá chování lidí ve stresových situacích, míní, že něco podobného může udělat buď velký hlupák, anebo člověk, který si je jist, že mu to u policie projde. Náčelník obvodního oddělení policie v Úvalech Radislav Geruth však podobnou konstrukci vylučuje. "Věděli jsme, že kontrolovaný řidič je náš starosta Jan Šťastný, s nímž jsme zátah na opilce předtím koordinovali. Zákony ale platí pro všechny. Bez pardonu," uvedl Geruth.

Autoři: ,