Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové, co šli proti mně, dostali dotaci

Česko

  10:31
Požádám své věřitele, abych je mohl odtajnit, říká poslanec Vlastimil Tlustý na dotaz, kde vzal peníze na dům.

Vlastimil Tlustý foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

* LN Vypadáte, jako byste byl ve svém živlu.
Já nejsem ve svém živlu. Dnešní politika je souboj skandálů, pomluv, kampaní a provokací. Dostalo se to do suterénu. Když jsem viděl Topolánka na sjezdu zelených, nevěřil jsem tomu, kam až se dá dojít a jak až se dá obrátit realita v herecký výkon a propagandu. Ale teď už jen zbývá otázka, kdy to všechno probublá tím blátem na povrch. A ono to probublá. Jsme v Čechách. Trvám na tom, aby Nova pustila všechno, co tehdy nahrála. Pak bude patrné, že jsem přistoupil na nabídku redaktora Kroupy, která měla raz, dva, tři body. Bod první – souhlasil jsem se vznikem oněch fotografií, aby se ukázalo, jestli mám pravdu, že je proti mně všechno organizováno. S Kroupou jsme hledali, jaký typ skandálu by to mohl být, a došli jsme k závěru, že když už byly v médiích čtyři milenky, pátá už nic nezkazí.

* LN Musel jste být hodně zoufalý, když jste kvůli tomu lezl do vířivky. Ano, byl jsem zoufalý, proto jsem lezl do vířivky. A můžu litovat jen toho, že jsem to redaktoru Kroupovi sežral i s navijákem, když jsem uvěřil, že chce najít ty, co to organizují. Bod druhý – odsouhlasil jsem, že pozvu štáb Novy, jakmile mě někdo bude zvát na divné schůzky a bude mě vydírat. Ve své politické kariéře jsem už desetkrát slyšel v telefonu hlas, který mi říká: „Pane poslanče, mě neznáte. Já to s vámi myslím dobře. Teď se objevily věci, o kterých byste měl vědět. Já bych to s vámi rád probral.“

* LN Jak jste reagoval?
Že mě to nezajímá. A Kroupovi jsem řekl, že až to uslyším pojedenácté, pozvu jeho štáb. Jinak mi věřte, že jsem netušil, kdo na mé fotky ve vířivce zareaguje. Když jsem se dozvěděl, že to byl poslanec Morava, byl jsem v němém úžasu. Zrovna tenhle člověk, který díky mně seděl v parlamentu!

* LN A k těm telefonátům – tentokrát nikdo nevolal, že?
Ne. Teď bod tři – ten je důležitý...

* LN Ten byl, že umožníte Nově nahrát svou schůzku s premiérem Topolánkem.
Ne. Že nahraju jakoukoli schůzku, kde se mě někdo bude pokoušet vydírat nebo korumpovat. A Kroupa mi dal diktafon. Ale k žádné takové schůzce nedošlo a já jsem nic ani neorganizoval. Co bych mohl organizovat? Že bych za vámi přišel a nabízel vám sebe ve vířivce?

* LN Tak to bych si myslela, že jste úchylný.
A zrovna tak jsem neorganizoval schůzky. Přesto vznikla pomluva, že jsem chodil a nahrával své kolegy. Nikdy jsem nikoho nenahrával!

* LN Ale byl jste ochoten nechat Topolánka nahrát.
Každého. Ale ne cíleně a jenom Topolánka. Prostě každého hajzla, který se živí obchodem s kompromitujícími materiály, jsem chtěl nechat zdokumentovat. Taky jsem Kroupovi odsouhlasil, že když ad hoc někde vznikne situace, kde by k nějakému vydírání došlo, tak si odskočím na WC, zapnu diktafon a vrátím se. Až potud jsem byl ochoten být volavka. Ale dál jsem jen čekal. Doufám, že bude zveřejněn závěr mého rozhovoru s Kroupou, kdy mě žádá, abych nikomu nic neříkal. Dokonce mi odmítl dát telefon na tu slečnu z bazénu, se kterou jsem chtěl koordinovat postup, až to vypukne. Ale Kroupa mi řekl: „To není vaše starost. Vy už nic dělat nebudete. Ani mi nevolejte, až to vypukne, vůbec s námi nekomunikujte. Na shledanou.“

* LN Proč jsou všichni vyděšeni, že jste si chtěl někoho nahrávat? Copak to není v politice normální? Stanislav Gross mi vyprávěl, jak si nahrával Miloše Zemana, když mu za podporu jeho kandidatury na Hrad sliboval, že dostane Vladimíra Špidlu do blázince...
Já jsem se jen bránil špinavostem a bránit se špinavostem není špinavost. Morava organizoval špinavosti a to je špinavost. Tluchoř věděl o organizování špinavostí, to je taky špinavost. A Topolánek se pokouší organizování špinavostí zakrývat – a to je taky špinavost. Morava kupoval, prodával, objednával, nechával sledovat, velmi pravděpodobně připravoval vydírání kolegyně Zubové. Takového člověka veřejně označit za oběť – a ještě ke všemu za mou –, to je nepřímý důkaz o Topolánkově roli v celé kauze.

* LN Teď vám nikdo nevyhrožuje, ať už mlčíte?
No, dneska se mi stala velmi důležitá věc, která to všechno dokonale ilustruje. Potřetí mi redaktor Kmenta v MF Dnes položil ty samé otázky. Je tu jasná snaha mě spojit s Mrázkem, ačkoli jsem se s ním nikdy nesetkal. Je tu snaha zkonstruovat, jak já si telefonuju se Šafrankem, tedy s člověkem od Mrázka...

* LN Ale s asistentem poslance Hojdara, tedy se Šafrankem, jste musel mít velký důvod se scházet, když jste se vídali tak často.
Ano, měl. Hojdar byl druhá nejvýznamnější osobnost dozorčí rady konsolidační agentury. Já jsem byl předseda, on místopředseda. ČKA byla sud se střelným prachem a my jsme s Hojdarem museli řešit řadu složitých situací.

* LN Ptal jste se Hojdara, zda věděl, že je jeho asistent napojený na Mrázka?
Ne, neptal. Hojdar mezitím odešel z politické scény. Šafranka mi představil tady pod námi v restauraci jako svého asistenta.

* LN Podle odposlechů, které má MF Dnes, se Mrázek se Šafrankem domlouvali, zda vám mají dát dva, nebo tři miliony. To zní nelogicky, pokud platí, co říkáte vy, tedy že jste pro organizovaný zločin pracoval nevědomky. Proč by vám pak za to někdo platil?
Šafranko se mnou nikdy nic takového neprobíral. Nejsem schopen dedukovat, co si probírali spolu. Já jsem ale od Šafranka jen přebíral Hojdarovy dokumenty nebo jsem něco Hojdarovi posílal.

* LN Jenže vám moc věcí do karet nehraje. Třeba to, jak jste odmítal říct, kde jste vzal peníze na stavbu svého domu. Určitě si vzpomenete, jak jsme se vás s kolegy z MF Dnes na kongresu ODS ve Františkových Lázních na tohle ptali až do noci.
Ti, co mi půjčili, odmítli, abych jejich jména zveřejnil. Já za nimi teď samozřejmě znovu půjdu, jestli si to nerozmysleli a jestli by nebylo správné to teď říct. U jednoho se mi zdá, že bych mohl být úspěšný. U druhého se obávám, že spíš ne. Ale není to žádný z těch mafiánů. Nejsou to ani Pitrové, ani Mrázkové, ani Šafrankové, ani Babišové.

* LN V MF Dnes jste řekl: „Pánové, přijímám výzvu Topolánka, čistit se bude. Kdyby kámen na kameni nezůstal, začne se čistit. Ti, co to teď vedou, ti už dočistili.“ To zní pomstychtivě.
Ano. Protože už to jinak nejde.

* LN A vypadá to, jako byste na Topolánka věděl zajímavé věci.
Já myslím, že Topolánek na sebe vyrobil spoustu zajímavých věcí. Třeba teď ta kauza Kořistka... Z toho si dedukuju, že čistit se bude.

* LN Nic jiného? Co ten seznam, který jste zanechal Kalouskovi na ministerstvu a který on údajně v přímém přenosu skartoval?
Já opravdu nevím, co v tom seznamu bylo. Jen vím, jak vznikl. Předával jsem úřad, Topolánek přivedl Kalouska a já jsem Kalouskovi před Topolánkem říkal: „Tady se projednává žádost panů Barošů, milý předsedo, ty o tom víš, že chystali tenhle projekt. Tak tady je žádost k němu.“ Byl to seznam, ke kterému nebyla kopie.

* LN Určitě si vybavujete, jestli tam bylo víc žádostí o dotace.
Jasně, samozřejmě. Já si pamatuju, že to Topolánek Barošovým slíbil obecně. Zeptali se, zda se na nás mohou obrátit o podporu, a Topolánek jim řekl, že ano. Žádná konkrétní částka nepadla. Existoval jen slib, že až se do toho pustí, mohou počítat s podporou.

* LN Jenomže to bylo slíbeno za podporu ODS, tudíž to ODS měla zaplatit ze svých účtů, a ne z peněz daňových poplatníků.
Vy to posouváte, žádné peníze slíbeny nebyly, žádná částka nikdy Barošovým slíbena nebyla.

* LN Ale před chvilkou jste sám řekl, že jste jim slíbili podporu. To je totéž.
To je absolutně normální praxe.

* LN Tak to je hezká zpráva.
Tak to prostě je!

* LN Tedy dopředu rozdáváte peníze ze státního rozpočtu.
To, že poslanci a politici podporují lidi, kteří podporují je, je naprosto normální všude ve světě! Když to nemá podobu konkrétní částky, není na tom nic špatného. Je to obecný slib za pomoc.

* LN Ale týká se to peněz, které vám nepatří.
Vy v roli politika prostě spravujete veřejný peníz. S tím se nedá nic dělat.

* LN Baroš slíbenou dotaci nedostal. Je tam někdo další takový?
To nevím. Já například vím – a asi je hodně odvážné, že to řeknu, ale je to tak –, že loni na podzim, když ve středních Čechách probíhala soutěž o předsedu regionů, tak náměstek Fuksa dostal od Kalouska a Topolánka k dispozici tři sta milionů na mimořádné investiční akce ve středních Čechách. A měl je udělovat s jednou podmínkou – dostanou je všichni, kteří budou vystupovat proti Tlustému.

* LN Jak to víte?
Ti lidé, co je dostali, mi to řekli. Dostali to bez žádostí, bez standardního projednávání. Všechno napřed.

* LN Jak se v rozpočtu taková díra řeší?
Nevím, zeptejte se Kalouska. Já to nedělal. Jen vím, že mě přišli oslovit starostové a říkali: „To si neumíte představit, co se tady odehrálo. Říkali nám:,Škola, nebo Tlustý.‘“

* LN To je docela drahá záležitost, vás zlikvidovat. Topolánek tvrdí, že když jste byl ty čtyři měsíce na ministerstvu financí, řádil jste tam jako černá ruka. A dobře prý víte, o čem mluví.
Vůbec netuším, o čem mluví. Já vím, že se Topolánkovi nelíbilo, když jsem odvolal prvního náměstka Janotu. Odvolal jsem ho proto, že v novinách řekl, že moje informace o stavu veřejných financí nejsou pravdivé.

* LN To byly ty vaše inzeráty...
Ano. A tenhle týden jsem se dozvěděl, že prý jsem ho odvolal za to, že nechtěl realizovat tyhle kauzy, jako byl Baroš. Čis-to-krev-ná lež! Já jsem s Janotou nic takového neřešil. Tomu to totiž nepřísluší.

* LN Když jste to nabídli Barošovi, co třeba Ujfaluši? Tomu jste nic neslíbili? Taky vás podpořil.
Ujfaluši nemluvil o žádné škole a neříkal, že by v budoucnu potřeboval jakoukoli pomoc tohoto typu.

* LN Aby ODS ještě někdo někdy podporoval...
No já myslím, že teď nám ubude podporovatelů.

* LN Proč to říkáte tak radostně?
Já to neříkám radostně. Říkám to jako konstatování faktu.

* LN Neumím si vás představit, že byste při hlasování o nedůvěře Topolánkovu vládu podpořil.
Tak člověk si každý den pětkrát prochází stanoviska. K něčemu racionálně dospějete a pak si přečtete Kmentu a řeknete si: „No tak pozor, všechno má své meze.“ Nicméně do hlasování o důvěře zbývá ještě nejméně měsíc. Víte, co všechno se za ten měsíc ještě stane?

* LN Uvidíme, co na vás vyleze.
No co tak ještě může přijít? Dvacetkrát se někdo přijde zeptat, kdo mi půjčil na dům, a k pěti milenkám se přihlásí šestá. Ale už se stalo hodně na to, abych tuhle vládu nepodpořil. Když by probíhalo hlasování o Topolánkovi, tak si můžete být jistá, že mu vyslovím nedůvěru. Augiášův chlív je Topolánkův chlív. Já se jen bráním téhle špíně. Topolánek je pro mě nepřijatelný jako předseda vlády i jako předseda ODS. Tohle do rejstříku politiky ODS převzít neměl. Snad jedna polehčující okolnost – on se tohle učil od Grossů. První skandalizace na mě byly iniciovány ještě grossovským soustrojím. Tím chci říct, že dalíkovci nejsou vynálezci.

* LN Máte vysvětlení, proč Topolánek tak věří Dalíkovi?
Nemám. Ale je jasné, že Topolánek s Dalíkem jsou pokrevní bratři, kteří spolu dělají úplně všechno. Myslím, že Dalík na Topolánka ví úplně všechno.

* LN Takže se od něj Topolánek už ani nemůže odříznout?
Ne, nemůže. Sám Topolánek o sobě v novinách řekl: „S Dalíkem stojím a padám. S Dalíkem jsem přišel, s Dalíkem odejdu.“ To jsou jeho slova.

* LN Ale s Topolánkem jste byli v roce 2006 dobrý tým. Hlavní rozhovor před volbami mi tehdy Topolánek odmítl a vy jste za něj zaskočil. A tvrdil jste mi, že se Topolánek psychicky sype.
No to byla pravda. A už je to zase pravda. Už se zase sype. Jinak by se nestavěl na stranu zločince Moravy. Víte, Topolánek mi nikdy neodpustil, že jsem byl a jsem klausovec. Tím ten příběh začíná. A neodpustil mi to přesto, že když se mě Klaus ptal, kdo jsou jeho možní nástupci v ODS, vyjmenoval jsem mu pět lidí. A mezi nimi Topolánka. A dodávám, že já jsem mezi nimi nebyl.

* LN Taky jste jako bývalý komunista ani nemohl.
Přesně. A věděl jsem to, to je důležité. Nicméně při volbách na kongresu v Luhačovicích jsem podporoval Nečase, a to mi Topolánek neodpustí. Mimochodem tehdy, když jsem odjel z té schůzky s Klausem, jsem všem pěti zavolal a řekl jim, že jsem je Klausovi doporučil. Respektive Topolánkovi jsem to došel říct osobně do jeho senátní kanceláře, protože on jediný tady tehdy byl přítomen. Říkám: „Jdu ti to říct, je to hodina, co jsem byl tázán, a odpověděl jsem takto.“

* LN Měl radost?
Myslím, že zíral. A myslím, že nedocenil, že jsem ho před Klausem tehdy zmínil a že jsem mu to došel osobně říct. Ale nechme to být.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...