22. července 2016 8:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát má na krku arbitráž kvůli radiálám. Neplatí za ně nájemné

Vysočanská radiála. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysočanská radiála. |

PRAHA Dědictví socialistické výstavby silnic a dálnic bez ohledu na to, komu patří pozemky pod nimi, dopadá na stát dle zjištění LN dodneška. Majitel parcel pod klíčovými tepnami hlavního města se totiž dožaduje nájemného za to, že přes jeho majetek mohou jezdit auta po Jižní či Rozvadovské spojce. Praha však platit odmítá, a tak se vlastník, skrytý za dubajskou firmou, svých peněz dožaduje po státu a hrozí mezinárodní arbitráží.

Bezdůvodné obohacení?

Nejde o málo. Svůj nárok za posledních pět let vyčíslil na půl miliardy korun. „Za dobu, kdy Alcor Holdings Ltd vlastnil prostřednictvím Alcor Holdings CZ pozemky zastavěné komunikacemi ve vlastnictví Prahy, činí požadované bezdůvodné obohacení 487 579 020 korun,“ píše Ondřej Sekanina, právník dubajského investora, v podání na ministerstvo financí, které má arbitráže na starosti. Dokument je zároveň oznámením o možném mezinárodním sporu.

Firma nakoupila parcely pod pražskými radiálami, které byly budovány v 80. letech, až v roce 2010 a 2011. I proto si ministerstvo v případném sporu věří.

„Mezinárodní právo na ochranu investic chrání zahraniční investory před zneužitím veřejné moci, není však v žádném případě pojištěním spekulativních podnikatelských záměrů,“ uvedla šéfka arbitrážního oddělení Marie Talašová.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz