Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Stát nechce dát. Ale ani brát

Česko

BRNO Když město dává, stát nebere. A sám dát nechce. Tak lze v kostce shrnout problémy, které s různými ministerstvy řeší město Brno. Spory se táhnou několik let.

Dva hangáry, které zůstaly po armádě v bývalé letecké opravárenské základně v Brně-Slatině, chátrají. Radní by přitom pro oba využití měli: Jeden by sloužil jako sklad kulis Národního divadla Brno, druhý by se změnil v potřebný depozitář městského muzea. Objekty by kvůli tomu navíc nebylo ani nutné nijak zvlášť upravovat. O pozemky bývalé základy by se pak mohla rozšířit sousední průmyslová zóna. „Zakopaný pes je v tom, že se nemůžeme s ministerstvem obrany shodnout na ceně,“ uvedl náměstek primátora Oliver Pospíšil. „Podle znalce, který pracuje pro ministerstvo obrany, neustále stoupá a pohybuje se okolo 180 milionů korun,“ dodal. Nezávislý znalec, kterého si najalo město, ale hovoří o ceně nižší. „Podle nás by se měla pohybovat okolo 150 milionů, s tím počítáme i v rozpočtu. Momentálně však máme k dispozici již třetí generaci cen a nejsem schopen říci, zda se dostaneme ke shodě,“ posteskl si náměstek.

Obráceně rozehraná je partie kolem budovy Muzea romské kultury. Ta patří městu, muzeum však spadá pod ministerstvo kultury. Podle předběžných dohod by Brno mělo objekt převést, zatím se však o to prý snaží marně. „Buď to ministerstvo není schopno zúčtovat, nebo k tomu má nějakou nechuť,“ míní Pospíšil. Na mnohaletý spor doplácí unikátní instituce. Nutná by byla například oprava kanalizace, muzeum ale na ni samo nemá prostředky. „Když jsou uživatel a vlastník dva rozdílné subjekty, je problém udělat i drobné opravy,“ podotkl Pospíšil. Ministerstvo kultury se včera k problému nevyjádřilo.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: