Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stát nevymáhá miliony od Starky

Česko

Směnky, které našla policie u Radovana Krejčíře, pronásledují příbramského bosse * Soud rozhodl: Jaroslav Starka je musí zaplatit

PRAHA Fotbalový boss Jaroslav Starka a s ním spjatý prvoligový klub Marila Příbram mají velké štěstí. Přestože po nich už více než tři a půl měsíce může český stát požadovat zaplacení více než čtyřiceti milionů korun, dosud se k tomu nikdo nemá.

Jak je to možné? Zajištění peněz si totiž úřady přehazují jako horkou bramboru. Zaměstnanci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, pod který agenda spadá, tvrdí, že k vymáhání nemají zákonný důvod.

Směnky se Starkovým podpisem našla policie v roce 2005 v domě podnikatele Radovana Krejčíře. Vymáhat je úřad začal kvůli případnému propadnutí majetku uprchlíka ve prospěch státu pro jeho trestnou činnost. „O dalším postupu v případě směnek musí rozhodnout Městský soud v Praze,“ tvrdí mluvčí úřadu Jana Renerová.

Představitelé soudu ale mají jiný názor. Podle mluvčí Martiny Lhotákové nemusí státní úředníci čekat, jak dopadnou jednotlivá řízení s Krejčířem, a můžou jednat samostatně. „Nikdo z našich tří soudců, kteří Krejčířovy kauzy dělají, o žádných směnkách vůbec nic neví,“ sdělila včera. Sám Starka tvrdí, že směnky jsou neplatné. Vloni 13. listopadu ale vrchní soud označil první ze směnek, na 44 milionů, za platnou. Od té doby mohou úředníci požadovat její zaplacení. Zatím se ale za více než čtvrt roku nerozhoupali. Nepokusili se o to ani sami a neoslovili ani městský soud.

Starka podal zatím dovolání k Nejvyššímu soudu a požádal o odklad placení. Tvrdí, že směnky byly předmětem obchodu mezi ním a Krejčířem, který se ale neuskutečnil. Možná se tak dostane na slova advokáta Kramariče, jenž minulý rok uvedl, že vymáhání těchto peněz státem může trvat ještě roky. „Využijeme všechny prostředky k tomu, abychom nepříznivá rozhodnutí soudu zvrátili,“ nechal se tehdy slyšet Kramarič.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Vedle již zmíněného dovolání k Nejvyššímu soudu plánuje Starkův obhájce Kramarič podat v případě směnek i stížnost k Ústavnímu soudu. Pokud neuspěje ani tam, bude následovat stížnost evropskému soudu do Štrasburku, „Pan Starka si ty peníze nikdy nepůjčil, proto je nehodlá platit,“ uvedl Kramarič.

Problém ovšem je, že žádný z těchto prostředků nemá podle českého práva odkladný účinek. Majetek Starky i FK Marila Příbram, kteří jsou na směnkách jako dlužníci, by proto mohl být klidně obstaven.

Jaroslav Starka nezvedá telefony a nereaguje ani na SMS. Podle Kramariče je po operaci oka. „Stejně jsem se s klientem domluvil, že se k případu nebudeme již dále vyjadřovat,“ sdělil Kramarič. Místopředsedkyně a mluvčí středočeského krajského soudu Lenka Ceplová tvrdí, že stát má stejná práva jako každý jiný občan. Podle ní soudy nedělají vymáhání pohledávky z úřední povinnosti, ale na základě jednotlivého návrhu. „Podání dovolání nemá odkladný účinek. Stát musí dát návrh a výkon rozhodnutí poté posuzuje příslušný okresní soud,“ sdělila včera LN.

Úřad pro zastupování státu svojí liknavostí riskuje, že peníze za směnky nakonec třeba ani nedostane. Uplatnitelnost směnky potvrzené pravomocným soudním rozhodnutím je sice podle zákona deset roků, povinný, v tomto případě Jaroslav Starka a fotbalová Příbram, ovšem později nemusí penězi disponovat.

Na spadnutí je navíc rozhodnutí v případě druhé směnky nalezené u Krejčíře. Částka je sice nepoměrně nižší, jedná se „pouze“ o tři miliony dvě stě tisíc korun, její osud ale bude zřejmě velmi podobný.

Prvoinstanční soud totiž její platnost již dvakrát potvrdil a Vrchní soud v Praze případ vracel k novému projednání pouze kvůli drobné vadě v odůvodnění výroku. Je tedy pravděpodobné, že během čtrnácti dnů se úředníci budou muset zabývat i jí.

***

Krejčíř a Starka: partneři i nepřátelé

Krejčíř se Starkou byli v minulosti několikrát obchodními partnery. Policie Starku viní z únosu a smrti Krejčířova otce Lamberta, který zmizel v roce 2002.

V roce 2005 Starku kdosi postřelil samopalem. Indicie vedly ke Krejčířovi. Starka tvrdí, že vztahy urovnal. Směnky prý pochází z plánovaného obchodu, který se nekonal. Úřad pro zastupování státu svojí liknavostí riskuje, že peníze za směnky nakonec třeba ani nedostane. Uplatnitelnost směnky potvrzené pravomocným soudním rozhodnutím je podle zákona 10 let.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...