Konfiskace dle dekretů představuje ze zákona nepřekonatelnou překážku vydání. Jedná se o dvanáct subjektů. U tří jde o preventivní prověřování, protože zatím nepodaly žádnou žádost,“ uvedl pro LN šéf Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček.
Zjednodušeně řečeno: úředníci chtějí z archivů zjistit, zda stát církvím nesebral majetek ještě před 25. únorem 1948. Pokud by tomu tak bylo, nemusel by jej vracet.
ČTĚTE TAKÉ: |
Kromě mediálně známých případů, jako je žádost německých rytířů o hrad Bouzov nebo maltézských rytířů, již si nárokují rozsáhlé pozemky v okolí Březiněvsi u Prahy, kudy má vést pražský obchvat, má nyní restituční „stopku“ třeba kanonie premonstrátů z Teplé.
Církve i stát počítají se soudními spory
Stát zasáhl i proti rytířskému řádu křižovníků s červenou hvězdou, který žádá o rozsáhlé pozemky přímo na území hlavního města, nebo cisterciákům z Vyššího Brodu. Preventivně prověřuje i vratislavské biskupství.
Pozemkový úřad svým rozhodnutím pozastavil na 150 žádostí. Obě strany církevních restitucí, tedy stát i náboženské instituce, počítají, že to vyvolá soudní spory. Řády se totiž se zdržením nechtějí smířit. Například maltézští rytíři již pohrozili soudními přemi kvůli obstrukcím. Chtějí dokonce náhradu škody, pokud budou úředníci blokovat majetek neoprávněně.
Velké téma najdete v pondělním vydání Lidových novin.