13. května 2012 20:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Statici z Prague Marina zvládnou nemožné, i mrazící konstrukce

Z luxusního bytového domu Prague v Praze Holešovicích byli opět evakuováni jeho obyvatelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z luxusního bytového domu Prague v Praze Holešovicích byli opět evakuováni jeho obyvatelé. | foto: ČTK

PRAHA Statická kancelář, která vypracovala posudek na „praskající“ obytný dům Prague Marina, zvládne nemožné. Firma to avizuje na svých webových stránkách společně s tím, že nabízí „konstrukce jednoduché až mrazící“.

V souvislosti s druhou evakuací nájemníků bytového komplexu Prague Marina v pražských Holešovicích upozornil jeden ze čtenářů na reklamní slogany statické kanceláře Recoc, která nedávno vypracovala posudek o obyvatelnosti domu.

Firma se podílela na stavební dokumentaci během výstavby projektu a dlouhodobě také spolupracuje se zhotovitelem celé stavby – společností Metrostav. Na jejich webových stránkách se může návštěvník dočíst, že společnost nabízí „konstrukce jednoduché, až mrazící“.

Z luxusního bytového domu Prague v Praze Holešovicích byli opět evakuováni jeho obyvatelé.
Podivné slogany na stránkách statické kanceláře Recoc, která vydala posudek na komplex Prague Marina

Konstrukce jednoduché až mrazící nabízí statická kancelář.

Další ze sloganů například hlásá „přátelské řešení jdoucí k jádru problému.“ I z dnešního pohledu je paradoxní i heslo lákajícího zákazníky na „dynamický tým zvládající nemožné“.

Právě tým zvládající nemožné vypracoval i posudek, v němž se uvádí, že nouzové podpěry budovu plně stabilizovaly a že „nosná konstrukce je bezpečná a je možné bytový dům řádným způsobem užívat.“

ČTĚTE TAKÉ:

V sobotu ale opakované skřípání a rány ve stěnách vyděsily obyvatele domu natolik, že zavolali opět na pomoc hasiče, kteří dům již podruhé evakuovali. Tentokrát ale jen na několik hodin. Přivolaný statik totiž konstatoval, že dům se horizontálně "kýve" o pouhý milimetr, což prý nepředstavuje nebezpečí.

Problémy se objevily koncem dubna s nástupem tropických teplot. V části bytového domu se tehdy zdeformovalo několik sloupů konstrukce a hasiči z domu vystěhovali zhruba 30 lidí.

ČTĚTE VÍCE:

Metrostav namontoval do suterénu a prvního poschodí síť železných vzpěr, které dům podpírají. Jde ale o dočasné řešení.

Teprve na základě výsledků znaleckého posudku bude určen další postup. Samotná výměna vadných prvků konstrukce se uskuteční za plného provozu. Lidé už by tak své domovy opouštět nemuseli. Mnozí ale s návratem váhají.

Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

Prague Marina

V projektu Prague Marina bylo na nábřeží u holešovického přístavu vybudováno 338 bytů, většina z nich už je prodána.

Zhruba devadesátimetrový byt se prodává za pět milionů korun, v domech jsou ale i byty o rozloze 200 metrů čtverečních, jejichž cena je více než 15 milionů korun.

Developer Prague Marina a. s. patří do skupiny Lighthouse Group, která je investorem řady projektů. Stojí například za stavbou administrativní budovy Lighthouse.

Akcionáři jsou německá Deutsche Bank a developeři Global Trade Centre a Scorpio Real Estate.

Lidovky.cz