Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní tiskárna rozdala 'zlatíčka' za 4,67 milionu. Komu, to neví

Česko

  6:00
PRAHA - Politici, státní úředníci, podnikatelé... k těm všem v posledních pěti letech putovaly zlaté slitky dohromady za 4,7 milionu korun. Rozdala jim je Státní tiskárna cenin. Žádost ministerstva financí o seznam obdarovaných však zůstala bez odpovědi. Ředitel tiskárny Richard Bulíček trvá na tom, že žádný neexistuje. Eviduje se prý jen počet dárků, nikoli jejich příjemci.

Zlatá cihla v ČNB, váha cca 12,5 kg (Ilustrační foto) foto: MAFRA - Jan Zátorský

Je to jediná konkrétní informace, kterou se ministerstvu financí podařilo od podřízené tiskárny získat. Za posledních pět let rozdala takzvaná "zlatíčka" za 4, 677 milionu korun. To znamená, že rok co rok si vyvolení rozebrali "dárkové předměty z drahých kovů" za zhruba milion korun. A jestliže platí, že jeden desetigramový zlatý plíšek má cenu zhruba deset tisíc korun, rozdala tiskárna asi sto zlatíček ročně.

Ta hlavní informace však stále chybí. Kdo je získal. "S odpovědí, kterou jsme od pana Bulíčka obdrželi, nejsme v žádném případě spokojeni. Budeme po něm požadovat podrobnější vysvětlení v otázce věcných darů," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí rezortu Marek Zeman.

Bez dohledu

Ředitel Bulíček tvrdí, že státní podnik seznam nevede. Jak totiž popsal serveru Lidovky.cz, praxe vydávání takzvaných "zlatíček" byla dosud následující: Jednotliví vedoucí požádali písemně o vydání několika slitků, Bulíček jim žádost podepsal a oni už s nimi naložili dle vlastního uvážení. Evidoval se tak pouze počet vydaných zlatíček. Kdo je následně obdržel, už státní podnik nesledoval. Jak ředitel vysvětlil, žádný zákon to nevyžaduje.

A zavedenou praxi hájí také tím, že nedávný audit ministerstva financí žádný problém v nakládání s dárkovými předměty neshledal. Státní tiskárna cenin podle něj působí v klasickém tržním prostředí a musí se proto umět propagovat. "Na rozdíl od České pošty nebo Lesů ČR nemáme ani jednu zakázku garantovanou zákonem," argumentuje Bulíček. "Loni jsme do reklamních dárků dali 0,13 procenta našich výnosů," dodal ředitel.

Server iHned.cz minulý týden upozornil, že zlatou pozornost v hodnotě deseti tisíc korun dostalo v roce 2011 na 200 lidí. Mezi obdarovanými byl i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), lidé z policejního prezidia či spolumajitel firmy údajně napojené na lobbistu Ivo Rittiga.

"Určitě to není v pořádku," reagoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zda se systém vydávání zlatých darů změní, si chce ředitel státní tiskárny s ministerstvem ujasnit v příštích dnech.

Rozhovor s Richardem Bulíčkem, ředitelem Státní tiskárny cenin

Lidovky.cz Proč jste ministerstvu financí nedodal seznam obdarovaných, jak žádalo?
Protože my skutečně žádné oficiální seznamy nemáme. Ta zlatíčka vedeme na skladových kartách. V okamžiku, kdy jednotliví vedoucí požádají o jejich vydání z důvodu prezentace - zejména o Vánocích, jim žádost podepíšu a oni je rozdají. Takže já nemám žádný oficiální seznam.

Lidovky.cz Jak je potom možné, že se novináři k jednomu seznamu o zhruba dvěstě jménech dostali?
Tady se operuje s nějakým seznamem z roku 2011, ale my jsme ho neviděli. Bude to zřejmě nějaká pomocná evidence a momentálně ani nevím, kdo ji vytvořil. Prý je mnou podepsaná, to je možné, ale já nevím, o jakou evidenci se jedná. My žádnou oficiální evidenci skutečně nemáme a nemusíme ji mít.

Lidovky.cz Pak ale zlaté slitky mohli klidně dostávat rodinní příslušníci nebo přátelé zaměstnanců tiskárny. Takové podezření se nabízí.
Já vám rozumím. Ale když jmenná evidence nebyla nikdy žádným zákonem požadována a dvě kontroly ministerstva financí toto neshledaly jako pochybení a nenařídily nám ji zavést, tak jsme nepochybili. Kdyby mi nařídili, ať to zastavím, tak to zastavím. Kdyby mi řekli, zaveďte pomocnou evidenci, chceme vědět, kdo to dostává, tak bychom to udělali.

Lidovky.cz Hledali jste alespoň onu dílčí evidenci, o níž píší média?
Zaprvé, my jsme se dívali a v roce 2011 to měl na starosti pan archivář, který je už v důchodu. Zadruhé, moje sekretářka ta už tu není. Ale hledali jsme ty materiály.

Lidovky.cz A našli?
Ten z roku 2009, o které se mluví v médiích, jsme nenašli.

Lidovky.cz A nějakou jinou evidenci ano?
Z roku 2013 je tu dílčí evidence od šéfky informačních a komunikačních technologií. Ta měla seznam asi pěti lidí, odeslala ale jen dva a zbytek vrátila. Já jsem v roce 2013 žádné nerozdával, protože nám tady ve fabrice hořelo a měl jsem jiné starosti, takže dárky jsem o Vánocích rozdávat nikde nebyl. Ostatní si nafasovali, já jim to podepsal a oni si obešli svoje zákazníky.

Lidovky.cz Minimálně ale musíte mít přehled o počtu ročně vydaných zlatíček?
Ano a ten ministerstvo financí dostalo.

Lidovky.cz A kolik to tedy je?
To já nevím teď z hlavy, ale ministerstvo to číslo má. My je evidujeme jednak při nákupu a jednak při výdeji. A v tomto směru jsme předali kompletní informací. Navíc asi před 14 dny tady skončil audit ministerstva financí na hospodaření státní tiskárny. Součástí byla i kontrola reklamních dárkových předmětů a kontrolní skupina konstatovala, že je vše v pořádku podle zákona.

Lidovky.cz Neměli výhrady, že nejsou známi adresáti cenných darů?
Neměli. Je důležité říct, že Státní tiskárna cenin je státní podnik, ale oproti Lesům ČR, Českým drahám nebo České poště nemá ani jednu zakázku garantovanou zákonem jako oni. Třeba Řízení letového provozu - co proletí nad Českem, oni automaticky odřídí a zkasírují. My jediní jsme stoprocentně konkurenční firma. ČNB nám výrobu bankovek nemusí dát. Výrobu dokladů nám taky nikdo nemusí dát. Ani ceniny. V tom je ten podstatný rozdíl mezi státní tiskárnou a ostatními státními podniky. Loni jsme do reklamních dárků dali 0,13 procenta našich výnosů. Musíme konkurovat tiskárnám v Mnichově, Berlíně nebo ve Vídni.

Lidovky.cz Na druhou stranu jste stále státní podnik, který nakládá se stáními penězi, a měli byste mít přehled o tom, kam proudí.
Já tomu rozumím, ale my jsme skutečně nic neporušili. Přiznávám, že hodnotu slitků jsem nijak neřešil, líbily se mi jako symbol související s tím, že vyrábíme mimo jiné ceniny. Možnou mediální zkratku: rozdávali politikům zlato, jsem podcenil.

Lidovky.cz Začnete nyní darování zlatých slitků evidovat?
Teď je všechno zastavené, žádné se nevydávají. A já jsem panu náměstkovi vzkázal, že jsem připravený mu vše vysvětlit a domluvit se, jaký bude další postup.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat