Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Státní zámek Veleslavín si nikdo nechce pronajmout, cena je 750 tisíc měsíčně

Česko

  17:27
Praha - Do výběrového řízení na pronájem areálu barokního zámku Veleslavín v Praze 6 se nikdo nepřihlásil. Cena byla stanovena na 750 tisíc korun měsíčně. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásí druhé výběrové řízení v pátek 7. prosince. Tentokrát bude cena za měsíční pronájem o třetinu nižší. Informaci, kterou přinesl portál SeznamZprávy.cz, ČTK potvrdil tiskový mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Úřad chtěl původně zámek vydražit za 382 milionů korun, ministr kultury ale odvolal potřebný souhlas s dražbou. Praha usiluje o získání zámku do svého majetku.

Po revoluci využívala zámek především soukromá zdravotnická firma jako kliniku. foto: ČTK

Úřad chce nalézt nájemce jen na dobu, než nalezne pro zámek nového majitele. Zájemci jsou ministerstvo kultury a hlavní město. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) při odvolání souhlasu s dražbou uvedl, že by stavba měla zůstat ve veřejném vlastnictví. Zámek by dle něj mohl být využit pro některou z kulturních institucí, případně by mohl posloužit Pražanům. Hlavní město a Praha 6 chtějí spolupracovat na získání zámku do majetku města. Město by jej chtělo využit pro sociální nebo kulturní potřeby.

Premiér Andrej Babiš (ANO) koncem listopadu navrhl, že by stát mohl s Prahou vyměnit zámek za 16 pozemků v Letňanech, kde by podle premiérovy představy měla vzniknout takzvaná vládní čtvrť pro státní úředníky. Dané pozemky mají hodnotu 350 milionů korun. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) myšlenku vládní čtvrti opakovaně odmítl.

Výměnu zámku Veleslavín za jiné nemovitost však nové vedení hlavního města neodmítá. Radní pro majetek Jan Chabr (Spojené síly/TOP 09) například v minulosti uvedl, že zámeček by bylo možné směnit za hasičské zbrojnice v majetku města, o které projevilo zájem ministerstvo vnitra.

Cena zámku by v aukci měla začínat na 382 milionech korun.
Ve čtyřicátých letech zde sídlil Vystěhovalecký fond nacistů, který financoval...

Dražbou chtěl ÚZSVM řešit situaci, kdy nájemci zámku, který zde provozoval soukromé zdravotnické zařízení, skončila smlouva 30. listopadu. Vzhledem k tomu, že si firma pronajímala jen hlavní budovu, platila podle serveru 210.000 korun měsíčně. Státu se skončením smlouvy vznikly náklady na ostrahu. Úřad musí fungovat tak, aby nesnižoval hodnotu svěřeného majetku a také musí zabránit zbytečným výdajům ze státního rozpočtu na údržbu areálu.

Zámek v pražském Veleslavíně se dražit nebude. Ministerstvo kultury odvolalo souhlas

Termín dražby i dražbou samotnou v září kritizovali zastupitelé Prahy 6, protože by se s ohledem na změnu vedení hlavního města pravděpodobně magistrát nestihl do dražby přihlásit a jako veřejná instituce by navíc město mělo malou šanci uspět.

Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal barokní zámek v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.

Autor: