Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem byla znovu podána obžaloba. Ta míří i na Víta Bártu

Česko

  7:07
Praha - Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informuje pondělní Mladá fronta Dnes (MfD). Původní žalobu pražský městský soud loni vrátil státnímu zastupitelství k došetření. Vadilo mu, že žaloba byla podána v utajeném režimu, a porušovala tak Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu.

Vít Bárta foto: MAFRA - Tomáš Krist

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. „Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně,“ řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Soud v Brně o rok prodloužil lobbistovi Janouškovi přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů

Přepisy nahrávek, v nichž se Janoušek s Bémem oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že BIS nahrávky pořídila v roce 2007.

Na podzim 2013 policisté obvinili někdejšího šéfa Věcí veřejných a bývalého ministr dopravy Bártu a bývalého zpravodajce Petržílka. Kriminalisté tvrdí, že Bárta o čtyři roky dříve jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty. Bárta i Petržílek vinu odmítají.

Policie navrhla obžalovat lobbistu Janouška. V kauze úhrad od pojišťoven prý vznikla škoda 248 milionů

V polovině loňského listopadu podal státní zástupce na Bártu s Petržílkem obžalobu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. Pražský městský soud ale případ státnímu zastupitelství vrátil k došetření. Podání žaloby v utajeném režimu bylo podle soudu v rozporu jak s právem na obhajobu, tak i s transparentností soudního řízení. Podle soudního senátu navíc utajenou obžalobu nelze obžalovaným ani jejich obhájcům reálně doručit, aniž tím soud poruší zákonné přepisy o nakládání s utajovanými informacemi.

Státní zástupce Michal Muravský se proti rozhodnutí městského soudu odvolal. Letos v březnu ale vrchní soud rozhodl, že obžaloba nemůže být utajovaná, píše MfD.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat