7. ledna 2010 15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupkyně chce potrestat Pitra kvůli obchodům s akciemi Setuzy

Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. (Snímek pochází ze září roku 2006) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr. (Snímek pochází ze září roku 2006) | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Státní zástupkyně navrhla pražskému městskému soudu, aby uznal vinnými a potrestal uprchlého podnikatele Tomáše Pitra a Michala Zouhara v kauze podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000.

Pitrovi by měl soud podle žalobkyně vyměřit trest v dolní polovině trestní sazby, která činí dva až osm let vězení. Pro Zouhara navrhla trest podmíněný. Podle advokátů obou mužů by měl ale trestní senát jejich klienty osvobodit nebo zastavit jejich stíhání kvůli promlčení. Verdikt vynese soud v pátek.

Pitr, který se nyní skrývá v zahraničí, podle obžaloby se Zouharem

Soud zrušil Romanovskému odsuzující verdikt

Městský soud v Praze bude muset znovu projednat případ Vratislava Romanovského, odsouzeného spolu s uprchlým podnikatelem Tomášem Pitrem za daňové trestné činy. Na základě jeho stížnosti zrušil
pravomocný rozsudek z roku 2006, kterým ho pražský vrchní soud poslal na šest let do vězení.

 Případ daňových deliktů se týkal podnikatele Pitra, Miroslava Provoda, Jiřího Syrovátky, Milana Jungra a Romanovského. Obžaloba je vinila z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.

vyvedl akcie Setuzy a Mila ze společnosti Agrocredit. Tím jí způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Pitr se tím podle žalobkyně dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, Zouhar mu podle spisu pomohl.

Oba muži podle obžaloby uzavřeli koncem června 2000 smlouvy o prodeji akcií Setuzy a Milo Surováren z majetku společnosti Agrocredit firmě Invest Oil Bohemia (IOB) celkem za 750 milionů korun (402.549 akcií Setuzy za 120 milionů korun, 589 akcií Mila za 630 milionů korun). Smlouvy za kupující společnost podepsal podle spisu Zouhar, který byl v představenstvu IOB, a za prodávající firmu předseda představenstva Agrocreditu Pitr.

IOB měla peníze uhradit do 60 dnů, to se ale podle obžaloby nestalo. Následně bylo ke smlouvám podle spisu vydáno několik dodatků, kterými se podle žalobců odsouval termín splatnosti postupně až na konec roku 2000.

Dva měsíce po převodu cenných papírů, 29. srpna, byl Zouhar podle spisu zvolen jediným členem představenstva Českomoravské finanční a leasingové (ČMFL), která Agrocredit vlastnila. O den později pak byla podle obžaloby uzavřena dohoda, podle níž měly akcie ČMFL sloužit jako záruka v případě, že by IOB Agrocreditu za cenné papíry Setuzy a Milo Surováren nezaplatila.

Agrocredit nakonec od IOB podle spisu obdržel místo tři čtvrtě miliardy korun akcie ČMFL, které měly v té době podle žalobkyně tržní hodnotu maximálně 1,2 milionu korun. Oba muži podle ní způsobili Agrocreditu škodu přesahující 704 milionů korun.

Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení podnikatel nenastoupil a od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...