16. června 2017 9:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupkyně podala obžalobu na Zátorského

Podnikatel Daneš Zátorský (uprostřed) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Daneš Zátorský (uprostřed) | foto: www.geofin.cz

OSTRAVA Státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství v Ostravě obžalovala podnikatele Daneše Zátorského. Jeho a další dva muže, Davida Rusňáka a Radka Hradila viní z podvodu se škodou více než 100 milionů korun. V pátek o tom informoval regionální MfDnes.

„Na všechny tři osoby byla podána obžaloba pro trestný čin podvodu. V případě odsouzení jim hrozí nepodmíněný trest od pěti do deseti let,“ uvedla pro list státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Upozornila, že oproti původně použitému právnímu posouzení jsou nyní Rusňák s Hradilem obžalováni nikoliv jako spolupachatelé, ale jako pomocníci hlavního pachatele, tedy Zátorského.

Zátorský se spolupracovníky jsou podle listu viněni z toho, že ze záložny Unibon podvodně vylákali více než 100 milionů korun. Podle obvinění Zátorský údajně měl vliv nejen na fungování záložny, ale i na poskytování úvěrů. Přes společnosti Geofin a VOKD byl totiž prý nejen jedním z významných členů družstva, ale sám osobně i členem úvěrové komise.

Dalšími členy úvěrové komise pak měli být jeho blízcí spolupracovníci Rusňák a Hradil, kteří podle obžaloby figurovali také ve vedení záložny a současně v dalších Zátorského firmách. Vinou toho tak nejméně 130 milionů údajně zamířilo do firem opět přímo nebo skrytě patřícím Zátorskému, například letecké společnosti Czech Connect Airlines (CCA) nebo Job Air Logistics.

Obhájci s obžalobou nesouhlasí. „Podání obžaloby je spíše než objektivní výpovědí o obsahu trestního spisu a shromážděných důkazů ukázkou zaběhnuté praxe státního zastupitelství, kdy je na minimum potlačen právní institut zastavení trestního stíhání,“ uvedl pro noviny Zátorského obhájce Miloslav Kijas. Dodal, že k obsahu obžaloby se nemůže vyjádřit, protože ji ještě neviděl.

Podobně mluvil i Hradilův obhájce Jaromír Parobek. „Z přípravného řízení podle mého názoru jednoznačně vyplývá, že k vytýkanému jednání nemohlo dojít.“ Zátorský patřil mezi nejznámější regionální podnikatele. Stál například v čele firem VOKD, Slezský kámen, Geofin, aerolinií CCA nebo opravny letadel Job Air Technic. Většina firem zkrachovala a v roce 2012 Česká národní banka vzala záložně Unibon licenci.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz