14. července 2016 14:45, aktualizováno  15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poláci vydali do Česka podnikatele Zátorského. Je podezřelý z obřích podvodů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Podnikatel Daneš Zátorský (uprostřed) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Daneš Zátorský (uprostřed) | foto: www.geofin.cz

PRAHA Polský soud rozhodl o vydání podnikatele Daneše Zátorského do Česka. Tamní policie zadržela vlivného muže na začátku července, je podezřelý z podvodů za sto milionů korun.

Na jednoho z nejvlivnějších ostravských podnikatelů policie dokonce vydala eurozatykač. Na jeho základě jej Poláci zadrželi. Po dvou týdnech pak tamní soud poslal Zátorského do Česka.

Zátorský vlastnil největší stavební firmu v regionu. Nyní po krachu věštiny jeho firem čelí Zátorský isolvencím, včetně řízení proti zchudlému miliardáři jako fyzické osobě. Zátorského ve čtvrtek zatkla polská policie na základě evropského zatykače. „Nezvěstného“ podnikatele začala hledat teprve před pár dny, a to aby mu sdělila obvinění. Trestní řízení souvisí podle zjištění LN právě s neslavnou historií leteckých opraven Job Air Technics, které do Zátorského impéria patřily. Detektivové prověřují podezření z daňových a dotačních podvodů dosahujících až 100 milionů korun.

„Jde o transakce z let 2006 až 2011, s tím, že čerpané dotace neodpovídaly následně skutečně proinvestovaným penězům,“ uvedl pro LN důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Krajské státní zastupitelství v Ostravě, které vyšetřování dozoruje, nechce mnoho rozradit. „Ta věc je na samém počátku. Mohu potvrdit to, že byl zadržen jako podezřelý v Polsku na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu a předtím vydaného příkazu k zadržení podezřelého, protože existovalo nebezpečí, že mu nebude moci být doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání, okolnosti tomu nasvědčovaly,“ sdělila dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková. Kromě Zátorského jsou v případu stíháni ještě dva lidé, těm již bylo obvinění sděleno.

Zchudlý podnikatel Zátorský začínal v ostravské kriminálce V polovině devadesátých let opustil obecnou kriminálku, kde řešil násilné trestné činy, a začíná obchodovat s cennými papíry. Dále založil firmy Geofin a přes ni ovládal na osm desítek firem.

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse