Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Státy EU mají odlišný přístup k dění v Libyi

Česko

Šéf české diplomacie se musel bránit nařčení z podpory Kaddáfího.

BRUSEL/PRAHA Když se o víkendu novináři zeptali italského premiéra Silvia Berlusconiho, jestli už od začátku libyjských protestů hovořil s tamním vůdcem Muammarem Kaddáfím, odvětil: „Ne, nejsem s ním v kontaktu. Situace se stále vyvíjí a já se neodvažuji nikoho vyrušovat.“ Slova, za která si Berlusconi vysloužil kritiku od domácí opozice, ještě podpořil šéf italské diplomacie Franco Frattini, když řekl, že by se Evropa neměla pokoušet do Libye „exportovat svoji demokracii“.

Důvodů, proč je Itálie tak opatrná k hodnocení libyjské situace, je více. V první řadě jsou významnými obchodními partnery. Další věcí jsou desítky tisíc nelegálních přistěhovalců, kteří se každoročně snaží dostat ze severu Tuniska a Libye, a stovky jich musí být zachráněny italskými pobřežními hlídkami. Přistěhovalci tak představují nebezpečí i pro další státy Evropské unie a Libyjci si to uvědomují. Už v neděli proto pohrozili EU, že s ní přestanou v této problematice spolupracovat, pokud se začne vměšovat do libyjských interních záležitostí. „Slyšeli jsme hrozby, slyšeli jsme lidi říkat, mělo by se udělat tohle a tamto, ale ve finále EU udělá, co je správné,“ reagovala na to šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová, která už dříve jménem celé evropské sedmadvacítky odsoudila násilí páchané na demonstrantech v Libyi.

Češi jako Italové?

Situaci v této arabské zemi se věnovala i schůzka ministrů zahraničí EU v Bruselu. Řada států tamní situaci s napětím sleduje hlavně kvůli svým občanům v zemi a připravuje jejich evakuaci.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zdůraznil nutnost jednat jak s Kaddáfím, tak s demokratickými silami. Dodal, že EU by měla s Libyí jednat, jen pokud k tomu bude vyzvána. „Nikomu by nepomohlo, pokud bychom se příliš hlasitě vměšovali jenom proto, abychom ukázali svou vlastní důležitost,“ prohlásil. Za to ho EUobserver dal na jednu roveň s Italy, když napsal článek s titulkem „Itálie a Česká republika podporují Kaddáfího navzdory krveprolití“. Schwarzenberg se však proti tomuto nařčení důrazně ohradil. „Vůbec jsem ho nepodpořil,“ řekl podle ČTK a dodal, že by naopak považoval za přínosné, kdyby Kaddáfího režim padl.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: