31. března 2017 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stávka řidičů autobusů asi nebude celoplošná, někde stávkovat nechtějí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Kloubový autobus (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kloubový autobus (ilustrační foto) | foto: DPP

LIBEREC Stávka řidičů autobusů, kterou Odborový svaz dopravy (OSD) vyhlásil na čtvrtek 6. dubna, zřejmě nebude celoplošná. V některých krajích řidiči stávkovat nechtějí, zaznělo na pátečním jednání Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu v Liberci. Silnou podporu má stávka v Jihomoravském a Ústeckém kraji, o rozsahu i podobě stávky bude ale jasno až v úterý.

Po jednání komise to řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Odboráři kritizují přístup některých krajů k vládnímu nařízení o zvýšení nejnižší mzdy pro řidiče autobusů. Někde dostali přidáno méně, než očekávali. Odbory proto plánují celostátní protest ve čtvrtek od 00:00 do 24:00, hlavním cílem je podle Pomajbíka tlak na zaměstnavatele, aby mzdy zvýšili.

„My jsme žádnou stávku shora nenařídili, to si rozhodli lidi na základě výsledků jednání, když už s druhou výplatou nejsou spokojeni,“ řekl Pomajbík. Není podle něj v pořádku, když řidič stráví v práci 350 hodin a dostane za to 25.000 korun. Odbory zatím nemají informace o tom, kdo se připojí a kdo ne. „Sbíráme data, musíme jednat s předsedy našich základních organizací, kterých je 130,“ dodal.

Zástupci krajů se na pátečním jednání dopravní komise snažili od Pomajbíka získat bližší informace o rozsahu stávky. „Informace jsou zatím rozporuplné, vypadá to, že ta stávka bude jen v některých regionech. Rozsah bychom měli podle zákona vědět 48 hodin dopředu, to znamená někdy v úterý dopoledne,“ řekl po jednání liberecký hejtman Martin Půta (STAN).

Zástupci krajů se shodli na tom, že stejně jako při stávce v roce 2011 by vláda mohla pomoci armádními autobusy, které má k dispozici. „Ale k tomu potřebujeme znát rozsah,“ dodal Půta. Z řady krajů se ale podle něj už teď od dopravců a odborů ozývají hlasy, že stávkovat nebudou.

V Libereckém kraji bude podle Půty jasno až v úterý dopoledne, kdy se sejde vedení kraje s dopravci a odboráři. „Zatím jsou ty signály takové, že to na stávku v kraji nevypadá,“ dodal hejtman. Pokud ale přeci jen bude, udělá podle něj kraj všechno pro to, aby zajistil dopravu lidí do průmyslových zón a na nejvytíženějších linkách.

Liberecký kraj podle Půty udělal všechno pro to, aby řidiči autobusů dostali přidáno. Na kompenzace pro dopravce má připraveno 60 milionů korun, což představuje navýšení peněz na autobusovou regionální dopravu téměř o čtvrtinu. Kraj nyní vyjednává s dopravci o nových smlouvách, pokud ale půjdou řidiči do stávky, bude to podle Půty znamenat konec dalších jednání.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz