Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Štěch: Postup policistů na FAMU nebyl porušením zákona

Česko

  14:22
PRAHA - Postup policistů na pražské FAMU během návštěvy čínského prezidenta nebyl porušením zákona. Policie normálně dělala svoji práci, stejně by postupovala při návštěvě prezidenta jiné země.

Předseda Senátu Milan Štěch a čínský prezident Si Ťin-pching. foto:  Petr Topič, MAFRA

V České televizi to uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle předsedy zahraničního výboru Sněmovny a čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by mimořádná schůze Sněmovny v příštím týdnu měla dát odpověď na otázku, kdo dal policistům pokyny k takovému jednání.

„Podle mého (policisté) nic neporušili, ani zákon o vysokých školách. To by bylo tehdy, kdy by tam přes nějaký zákaz oni po té budově prováděli nějakou pátrací činnost. Potom by to bylo na to, aby to Sněmovna projednávala,“ uvedl Štěch. Policie podle něj normálně dělala svoji práci. „Akademická půda má svoji ochranu a ta podle mého názoru nebyla porušena,“ dodal předseda Senátu.

Mimořádná schůze

Postup policistů při návštěvě čínské delegace má být předmětem mimořádné schůze Sněmovny, která se na žádost pravicové opozice má uskutečnit příští čtvrtek. „Smyslem je objasnit, kdo dal pokyny, aby policie v některých případech postupovala proti zákonu,“ uvedl Schwarzenberg.

Podle Štěcha je svolání schůze ale naprosto zbytečné. Přes policii se dle něj vyřizují politické záležitosti. „Opozice nemá jiné téma,“ řekl šéf Senátu. To Schwarzenberg odmítl s tím, že strana má dost jiných témat.

1. dubna 2016

Pro schválení programu mimořádné schůze se vyjádřili místopředseda lidovců Jan Bartošek i místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Zda jejich poslanci program schválí, se ale podle nich rozhodne na úterních zasedáních klubů. „Mohu mluvit jen za sebe, ale přikláním se k tomu, aby program schůze byl schválen z jednoho prostého důvodu, aby se mohli vyjádřit všichni poslanci,“ řekl Bartošek s tím, že Sněmovna má právo na informace.

Kvůli incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté, se policejní prezident Tomáš Tuhý omluvil vedení školy a označil ho za „nevhodný a nadbytečný“. Dva policisté čelí nyní kárnému řízení.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Slunný podkrovní byt 3+kk
Slunný podkrovní byt 3+kk

Puškinova, Hradec Králové - Pražské Předměstí
18 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat