Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

STEM: Lidé hodnotí práci prezidenta i Parlamentu lépe než loni, polepšily si i úřady

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha Lidé v Česku nyní proti loňsku mírně lépe hodnotí práci prezidenta, Parlamentu a vlády, průměrná známka pro premiéra se nezměnila. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, která dotazované nechala práci představitelů státu, činnost úřadů a další aspekty života společnosti známkovat jako ve škole.

Nejlépe lidé dlouhodobě hodnotí práci městských a obecních úřadů, tradičně negativné vidí především výsledky privatizace. STEM výsledky průzkumu poskytl v pondělí.

Známka pro prezidenta se zlepšila na trojku z průměrné 3,1 před rokem. Podle autorů průzkumu letos méně lidí oznámkovalo práci prezidenta čtyřkou nebo pětkou. „V dlouhodobé perspektivě můžeme říci, že hodnocení práce prezidenta Miloše Zemana je více rozkolísané a proměnlivé v porovnání s hodnocením prezidenta Václava Klause, který významný propad zaznamenal až na závěr svého mandátu v reakci na kontroverzní krok s udělením amnestií,“ uvedl STEM.

O desetinu si polepšil i Parlament na průměrnou známku 3,3 a vláda na trojku. Hodnocení práce parlamentu je příznivější než před předčasnými volbami v roce 2013 a od roku 2014 má tendenci se mírně zlepšovat, uvedla agentura.

Premiér Andrej Babiš (ANO) zůstal na průměrné známce 2,9. Po obecních a městských úřadech tak má druhé nejlepší hodnocení, podobně jako u prezidenta je ale pohled na něj velmi vyhrocený a podíl „neutrálních“ trojek je nízký, podotkl STEM. Více než dvě pětiny populace premiéra hodnotí jedničkou nebo dvojkou, ovšem zároveň téměř třetina jej známkuje čtyřkou nebo pětkou.

O desetinu lepší hodnocení s průměrem 2,5 mají proti loňsku obecní a městské úřady, o desetinu se zlepšila i známka pro krajské úřady na 2,8 a za vyřizování záležitostí na úřadech na trojku. Proti minulému průzkumu se mírně zlepšilo také hodnocení slušnosti ve vztazích mezi lidmi, zajištění občanských svobod, vyhlídky do budoucna, hodnocení školství, zdravotní péče a morálky. „Většinou ovšem jde podobně jako u hodnocení práce úřadů o návrat k předchozím hodnotám po loňském výkyvu,“ uvedli autoři průzkumu.

Podle agentury se pohled na některé oblasti života sice přímo nezhoršil, ale je patrné zastavení pozitivního trendu z předchozích průzkumů. „Konkrétně tento vývoj pozorujeme u hodnocení péče o bezpečnost občanů a zajištění sociálních jistot,“ uvedl STEM.

Tradičně špatně je podle agentury hodnocena vedle privatizace také činnost politických stran a podmínky života starých občanů. „Rovněž poctivost v podnikání častěji dostává od veřejnosti negativní známky a v minulosti patrný trend zlepšování pohledu veřejnosti na tuto oblast se zastavil,“ dodala.

V průzkumu letos od 24. ledna do 6. února 2020 odpovídalo 1062 lidí starších 18 let.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!