Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Stíhaný soudce Novák, který pustil kmotra, chtěl být šéfem justice v Chomutově

Česko

  6:08
PRAHA - Měl být garantem spravedlivého soudního procesu. Nyní ale chomutovský soudce Ivan Novák čelí podezření, že některé z případů rozhodoval za úplatek. Detektivové začali sledovat jeho kroky po kontroverzním rozhodnutí, kterým propustil exsenátora Alexandra Nováka po dvou letech na svobodu. Stačilo, když se motorkářské sdružení zaručilo za jeho nápravu.

Soudce Ivan Novák, který pustil na svobodu bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka (pouze shoda jmen; poznámka redakce). foto: Česká televizeReprofoto

„Pan Novák obdržel další dvě kázeňské odměny, nebyl kázeňsky trestán, celý výkon trestu do doby rozhodování probíhal bez problémů a přibyla záruka za dovršení nápravy. To jsou záruky, které senát přijal.“

PŘEHLEDNĚ: Havlín, Knotek a teď Novák? I soudci se občas nechávají podplácet

Těmito slovy obhajoval v loni v květnu Ivan Novák, soudce Okresního soudu v Chomutově, tehdy jen pár minut čerstvé rozhodnutí, že pustí na svobodu odsouzeného kmotra a severočeského stínového vládce Alexandra Nováka (shoda příjmení; pozn. redakce).

Nyní se soudce Novák sám dostal do problémů se zákonem. Policie ho podezřívá ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, a to právě v souvislosti s případy o podmínečném propuštění. Druhým stíhaným je známý advokát Josef Doucha, kterého policie podezřívá z podplácení (více čtěte ZDE).

Změna rozvrhu práce

Ačkoli soudce Novák čelil po propuštění severočeského kmotra vlně kritiky a dokonce si svým rozhodnutím vysloužil kontrolu jím řešených případů, Krajský soud v Ústí nad Labem nakonec žádná pochybení neshledal. Nakonec unikl i kárné žalobě.

Žalobce nezabránil propuštění Nováka na podivnou záruku. Snížili mu plat

Na okraj: kárná žaloba dostihla státního zástupce Ladislava Kosána, jenž se proti předčasnému propuštění exsenátora Nováka nepostavil.

Ke změně na Okresním soudu v Chomutově ale přece jen došlo. Na základě prověrky byla totiž soudci Novákovi odebrána agenda podmínečných propuštění. Od prvního ledna letošního roku o nich už nerozhodoval.

Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za...

Loni v listopadu ale soudce Novák opět překvapil: to když se přihlásil do výběrového řízení. Chtěl se stát předsedou svého domovského úřadu - Okresního soudu v Chomutově. Se svou koncepcí ale výběrovou komisi nepřesvědčil a podle České justice se dokonce ze čtyř kandidátů umístil na posledním místě.

Případ kmotra Nováka

Mediálně nejzajímavější případ řešil nyní už stíhaný soudce právě v kauze Alexandra Nováka. Ten, v době kdy byl starostou Chomutova, dohlížel i na prodej městských akcií za více než 317 milionů. Za to, že doputovaly k německé firmě, inkasoval přes 40 milionů. Peníze údajně skončily na jeho rakouském účtu.

A byl to právě chomutovský soudce Novák, kterému případ jeho jmenovce přistál na stole. Když ho v roce 2010 uznal vinným z přijetí úplatku asi 40 milionů, uložil za to exsenátorovi pouze podmínku. Čtyři roky vězení dostal Novák až u odvolacího soudu. Soudce ho proto nechal zatknout a do vězení dopravit policií.

Soudce Ivan Novák.

Po dvou letech se spolu ale opět sešli u soudní ohrádky, tehdy byl výsledek příjemnější: senát pod Novákovým vedením tehdy bývalého senátora po dvou letech podmínečně propustil z vězení.

Harmonogram jednání

Jak probíhalo jednání o propuštění kmotra Nováka?

  • 08:42 - dne 7. května začalo ve Věznici Všehrdy jednání o podmínečném propuštění Alexandra Nováka.
  • 09:07 - soud přerušil jednání za účelem porady senátu.
  • 09:13 - senát se vrátil z porady a ohlásil výsledek jednání: odsouzený Alexandr Novák se podmíněně propouští na svobodu.
  • 09:15 - konec veřejného zasedání.
  • 14:00 - Alexandr Novák opustil brány věznice.

LIDOVKY.CZ: Jednání o propuštění kmotra Nováka? Soud se poradil za šest minut

Přitom jen o pouhých měsíc dřív o Novákově propuštění rozhodoval Krajský soud v Ústí nad Labem, který jeho stížnost na usnesení chomutovského soudu zamítl. Předchozí instance ho totiž také ponechala za mřížemi. Krajský soud argumentoval tím, že náprava odsouzeného ještě nebyla dovršena, ale že by v ní měl pokračovat (více čtěte ZDE).

Jak tehdy jako první informoval server Lidovky.cz, motorkářské sdružení Gryphons, které se loni za Nováka zaručilo, doložilo svou činnost třemi dokumenty. Prvním bylo poděkování obce Želenice za zapůjčení pípy na pálení čarodějnic. Druhé, také z obce Želenice, bylo poděkování za zapůjčení čtyřkolky. A třetí potvrzení byl opět děkovný dopis za organizaci tradiční neckyády - kde jinde než v Želenicích. A právě tady, jak zjistil server Lidovky.cz, se kruh podivně uzavírá: starostou obce Želenice je totiž sám předseda motorkářů Gryphons Jan Zálešák.

Advokát a bývalý kriminalista Josef Doucha

- Bývalý kriminalista (narozený 9. září 1948) působil mimo jiné jako ředitel středočeského úřadu vyšetřování (1994 až 1996). U policie sloužil od podzimu 1969, posledních téměř 20 let ale pracuje jako advokát. Cestu do advokacie mu otevřelo studium na právnické fakultě tehdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně, kterou vystudoval při zaměstnání v letech 1978 až 1983.

- Jako policista byl například členem kriminalistického týmu, který vyšetřoval případ "spartakiádního vraha" Jiřího Straky. V roce 1990 pracoval v týmu "Výbuch", který řešil výbuchy v Praze na Staroměstském náměstí a Hostivařské přehradě. Po roce 1989 byl náměstkem ředitele Ústředny kriminální policie, kde vedl útvar pro boj s organizovaným zločinem. V prosinci 1994 převzal vedení středočeského úřadu vyšetřování, krátce předtím přitom Doucha kvůli sporům s vedením resortu uvažoval o odchodu z řad policie.

- Středočeskou kriminálku vedl do října 1996, podílel se mimo jiné na vyšetřování případu takzvaných orlických vražd. Z funkce odešel v hodnosti plukovníka po sporech s vedením ministerstva vnitra. Tehdejší náměstek ministra vnitra Martin Fendrych obvinil Douchu z politizování policií šetřených případů. Podle médií jej představitelé ministerstva podezírali, že udržoval kontakty s ruskou mafií nad rámec služebních povinností, což Doucha odmítl.

- V roce 1999 řekl bývalý ministr vnitra Jan Ruml ČTK, že Doucha musel z policie odejít pro své podezřelé kontakty s ruskojazyčnou mafií. Doucha podle Rumla v té době pracoval v advokátní kanceláři Jiřího Teryngela, která obhajovala firmu, jež vlastnila pražskou restauraci U Holubů. Policie v květnu 1995 udělala v tomto podniku, kde se příslušníci ruské mafie scházeli, razii, při níž zadržela asi 200 lidí.

- Doucha se v podezření ze spolupráce s ruskojazyčnou mafií ocitl i jako advokát. Podle Mladé fronty Dnes v březnu 2000 tehdejší prezident Václav Havel zadal Bezpečnostní informační službě úkol, týkající se právě Douchy. Havel ho podle listu podezíral, že se za pomoci svých kontaktů s vlivnými sociálními demokraty snaží ochromit práci Útvaru pro boj s organizovaným zločinem. Doucha ale jakékoli kontakty s mafií či propojení s politickými stranami důrazně popřel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!