Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sto tisíc mrtvých

Česko

Barma se topí v bahně, milion lidí žízní a hladoví * Vládnoucí junta se brání pomoci

RANGÚN/PRAHA Jaký je přesný počet mrtvých? To nikdo neví. Jisté je ale to, že přírodní katastrofa v Barmě je mnohem horší, než se dosud tvrdilo. Americká chargé d'affaires v Rangúnu Shari Villarosaová uvedla, že obětí cyklonu, který zemi zpustošil o víkendu, může být až sto tisíc. A bez pomoci mohou v dalších dnech zůstat další statisíce. „Je to závod s časem,“ říká Andrew Kirkwood z mezinárodní organizace Save The Childern, která jako jedna z mála svůj tým už v Barmě má. „Pomoc nepřichází a lidé umírají,“ dodává Kirkwood.

Humanitární organizace a vlády z celého světa, které chtějí do Barmy poslat pomoc, pobuřuje neschopnost a ignorance barmské vojenské junty. Ta byla během posledních čtyř dnů schopná vydat víza pouze několika desítkám humanitárních pracovníků a umožnit přistání jen pár letadlům s prvními desítkami tun pomoci. Junta, která kvůli své diktatuře čelí mezinárodnímu embargu, tak prakticky brání světu, aby pomohl nejméně milionu Barmánců. Ti zatím marně čekají na potraviny, vodu a nemocniční ošetření. „Potřebují pomoc dnes, potřebovali ji včera. Nemohou čekat do zítřka,“ uvedl Tony Banburry, ředitel asijské pobočky Světového programu pro výživu OSN.

„Tady nejde o politiku, tady se jedná o humanitární krizi,“ vyzvala barmské generály ke spolupráci americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner dokonce navrhl, aby OSN poskytla pomoc bez souhlasu barmské vlády. Podle Kouchnera to umožňuje rezoluce OSN z roku 2005, která dává světové organizaci „odpovědnost za ochranu životů civilistů, pokud to jejich vláda není schopna nebo nechce učinit“. V případě Barmy by to ale znamenalo konflikt s barmskou armádou.

Pokračování na straně 3

Sto tisíc mrtvých lidí Dokončení ze strany 1 Barmská armáda je nehledě na špatný ekonomický stav země jednou z největších v jihovýchodní Asii. Proti Kouchnerovu návrhu se postavila Organizace spojených národů, která tvrdí, že ve spolupráci s barmskou juntou se podařilo dosáhnout jistého pokroku. „Přiznávám, že humanitární organizace mají určité potíže s tím, aby se jejich pracovníci a pomoc dostali do Barmy,“ uvedl John Holmes, zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární pomoc. „Spolupráce s barmskými orgány se ale lepší a jde správným směrem,“ dodal Holmes. Do Barmy se zatím dostaly jen první stovky tun pomoci. Své prostředky přitom nabídlo už přes padesát zemí. Jednu z nejrozsáhlejších nabídek dostala Barma od Spojených států, které si však dávají podmínku, že by ji distribuovaly svými vrtulníky přímo na místa katastrofy. Panuje totiž vcelku oprávněná obava, že sama Barma nemá dost vrtulníků a techniky, aby se pomoc dostala do zaplavených oblastí. Současně však západní země v čele s USA nechtějí, aby humanitární pomoc posloužila barmské armádě místo lidem postiženým katastrofou. To se stalo třeba před několika lety při hladomoru v Severní Koreji.

***

Kam posílat pomoc * Společnost Člověk v tísni shromažduje prostředky na kontě SOS Barma 836836836/0300. Lze také poslat dárcovské SMS zprávy (DMS) ve tvaru DMS BARMA na číslo 87777. * Humanitární organizace ADRA otevřela sbírkový účet 99619961/0300, variabilní symbol je 444. Dárkové SMS lze posílat ve tvaru DMS ASIE na číslo 87777.

Autor: