Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Strach o kameny z Karlova mostu

Česko

Kameny z rekonstruovaného Karlova mostu schovávají stavbaři na tajném místě, bojí se lovců suvenýrů. Na turisty se přesto myslí, dostanou kameny, které již nelze na most vrátit.

PRAHA Inspektoři z ministerstva kultury zkontrolují v nejbližších dnech místo, kam se vozí a kde se uchovávají kameny z Karlova mostu. Podle společnosti Mott MacDonald, která vykonává technický dozor investora, se většina kamenů odebraných při současné opravě na památku zase vrátí zpátky.

Z těch poškozených se stanou suvenýry pro turisty. Přibližně deset procent se podle stavbařů rozpadá do té míry, že se likviduje v drtičce.

Vyjmuté kameny jsou nyní v zastřešeném pražském skladu, který má čtyřiadvacetihodinovou ostrahu. „Konkrétní místo nechce magistrát zveřejnit. Bojíme se, že lidé by kameny z Karlova mostu kradli. Ročně z Karlova mostu zmizí tisíc obyčejných dlažebních kostek, které si turisté vozí z Prahy jako suvenýr,“ řekl Daut Kara ze společnosti Mott MacDonald.

Současná oprava památky vzbudila pochybnosti, zda se při ní nenahrazují původní kameny za nové ve větším rozsahu, než je třeba. Inspektoři se případem zabývají od počátku týdne. Zatím žádné pochybení neodhalili.

Na Karlův most se ale ještě vrátí. „Pokud by inspektoři zjistili nějaké pochybení, můžou udělit pokutu až 500 tisíc korun,“ sdělil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Výsledky kontroly budou známy během čtrnácti dní.

Podle stavební firmy SMP CZ, která Karlův most opravuje, jsou veškeré odebrané kameny zdokumentovány a očíslovány. „Neděláme žádnou partyzánštinu. To památkáři nám pokaždé řeknou, který kámen se má na most vrátit a který se má vyměnit,“ vysvětlil Pavel Kameník, mluvčí firmy SMP CZ, která vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci mostu.

Připustil však, že kamenů se místy musí vyměnit až jednou tolik oproti původním předpokladům. Může za to zimní solení v předchozích letech a špatně provedená hydroizolace při poslední velké opravě v 70. letech minulého století.

Diskutuje se také o tom, proč dělníci při rozebírání kamenného parapetu mostu používají sbíječky. Podle Vladimíra Hrušky, který upozornil inspektory ministerstva na „problémy“ Karlova mostu, těžká technika kameny poškozuje. „Pan Hruška chce jen škodit a jde mu o politické zviditelnění,“ prohlásil o bývalém zastupiteli Prahy 1 Kara. Sbíječky na Karlově mostě vysvětluje firma SMP CZ tím, že při minulé opravě byly kameny zasazeny do cementového tmelu, z něhož se nyní dají dostat jen s problémy.

Podle Hrušky se výměnou starých kamenů za nové stává z Karlova mostu bezcenná atrapa. To ale popírají expertní týmy památkářů i geologů. Město pro druhou etapu rekonstrukce, která začne po roce 2010 a potrvá osm let, otevře autentický středověký lom. Kámen pro obnovu pláště by pak svým složením i vzhledem měl být totožný s původním pískovcem.

**

Co se právě teď děje na Karlově mostě

Dělníci rozebírají kamenné zábradlí mostu a mostovku, kde opraví hydroizolaci. Každý vyjmutý kámen očíslují a památkáři rozhodnou co s nimi. Většina se vrátí zpátky na původní místo, malá část se zlikviduje, z poškozených kamenů budou suvenýry. Na Karlově mostě je 65 tisíc kvádrů lícního zdiva.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...