Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Strany kličkují ve zdravotnictví

Česko

Kdo udělá ústupek z programu? Vyjednávači mají dnes posoudit konkrétní návrh Věcí veřejných na rušení zdravotních pojišťoven.

PRAHA Spory budoucí koalice v oblasti zdravotnictví získávají jasné obrysy. Domluva na zdravotnictví vázne na zásadních věcech z programů. V některých bodech bude muset být koaliční dohoda jen obecná, aby ani jeden z partnerů jednání „neztratil tvář“.

Na úterní (teprve druhé) schůzce ke zdravotnictví se vyjednávači hodně zabývali požadavkem Věcí veřejných, aby peníze na péči spravovala jen jedna platebna. S tím ostatní dvě strany nesouhlasí, chtějí zachovat výběr zdravotních pojišťoven. „Neznáme způsob, jak by se likvidovaly současné pojišťovny,“ namítá za ODS europoslanec Milan Cabrnoch.

Dnes má tato debata pokračovat. Podle Martina Jana Stránského z Věcí veřejných by jedna pojišťovna znamenala úspory na administrativě. Jejich výši ale ostatní zpochybňují. „Uvidíme, jakým směrem se půjde. Máme za úkol podívat se na legislativní kroky, které k tomu budou zapotřebí,“ říká vyjednávač a kandidát na ministra zdravotnictví Stránský. Zadal proto právníkům vypracování analýzy. „Nemusí to být legislativně jednoduché. Měl bych na jednání mít stručnou a jasnou kuchařku, jak k tomu dojít,“ uvedl.

Rozhodnutí, jestli má dál fungovat víc zdravotních pojišťoven, je zásadní a těžko se v něm bude hledat kompromis. Někdo bude muset ustoupit. Podle vyjednávače TOP 09 Vladimíra Pavelky už padl i návrh, aby se tato otázka přesunula na vedení politických stran.

Další sporný bod jsou regulační poplatky. Ve svém programu měly Věci veřejné zrušení především poplatku za položku na receptu. V tomto bodě se ale tváří vyjednávači přístupně. „Shodli jsme se, že nás teď musí zajímat, jak budeme řešit současný deficit ve zdravotnictví, a že je to naší prioritou. Programy se trošku daly stranou, protože uznáváme současnou realitu a nutnost vyhnout se maléru,“ odpovídá na otázku poplatků Stránský. Zrušení poplatku v lékárně by znamenalo výpadek příjmů. Na druhou stranu i TOP 09, která by některé poplatky chtěla zvyšovat, je právě v tomto případě ochotná se bavit i o rušení.

V dalších bodech se strany shodnou, ovšem jen na obecné úrovni. To se týká třeba úspor na lécích nebo vymezení nároku na plně hrazenou péči ze zdravotního pojištění. „Naše stanoviska musí být trochu obecnější,“ připouští Stránský. I proto bude důležité, kdo se stane ministrem zdravotnictví. Stránský o tuto pozici už projevil zájem.

Ministerstvo zdravotnictví jde na dračku V ODS se v souvislosti s tímto postem mluví hned o několika osobnostech. Od bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka přes jeho nástupkyni Danu Juráskovou a jejich někdejšího náměstka Marka Šnajdra až po poslance Borise Šťastného.

„Je dobře, že je zájemců víc. Nevíme, kolik jich budeme během těch čtyř let potřebovat,“ komentuje to v žertu Cabrnoch. Naráží na to, že statistická „životnost“ jednoho ministra zdravotnictví v Česku se počítá na měsíce. Rekordman v horkém křesle vydržel dva roky a pět měsíců.

Zatím se zdá, že tradiční názor na „lákavost“ tohoto resortu drží jen TOP 09. „Samozřejmě máme odborníky na všechny obory, ale zdravotnictví není nic, o co bychom vehementně usilovali,“ řekl LN zdroj z TOP 09. Ve stejném smyslu se včera vyjádřil i vyjednávač za TOP 09 Rudolf Zajac. „Není to (ministerstvo zdravotnictví) mojí ambicí a není to ani ambicí TOP 09,“ uvedl v ČT Zajac.

„Myslím, že bych byl stejně dobrým, možná lepším ministrem než případní kandidáti ODS a VV,“ ujišťuje přesto Pavelka.

***

V ČEM SE LIŠÍ PŘEDSTAVY ODS, TOP 09 A VĚCÍ VEŘEJNÝCH O ZDRAVOTNICTVÍ

Zdravotní pojišťovny Otázka, kdo má spravovat veřejné zdravotní pojištění, je ve zdravotnictví základní. V současnosti funguje systém zdravotních pojišťoven, které si jen málo konkurují a mají malou motivaci starat se o dostupnost a kvalitu péče. Řešení je dvojí. K jednomu se přiklání Věci veřejné - zavést jednu zdravotní pojišťovnu. Druhé preferují ODS a TOP 09 - zlepšit konkurenční prostředí mezi pojišťovnami.

Regulační poplatky Podle programu Věcí veřejných je mezi poplatky problematický hlavně ten za položku na receptu. Postupně by chtěly ale zrušit všechny. ODS by raději poplatky zachovala v dnešní podobě, TOP 09 by uvažovala i o jejich zvýšení. Někdo v tomto bodě bude muset ustoupit.

Nadstandard Všechny tři strany mluví o tom, že je nutné stanovit základní balík hrazené péče, na kterou má pacient nárok ze zdravotního pojištění. Představy o tom, jak by se to mělo udělat a co bude obsahem nadstandardu, se výrazně liší. Zatímco Věci veřejné v programu měly, že by měl standard krýt prakticky všechnu dnešní hrazenou péči, TOP 09 otevřeně vyzývá k postupnému zvyšování spoluúčasti. Dohoda bude náročná a pravděpodobně jen obecná.

Kdo by mohl být ministrem zdravotnictví

Marek Šnajdr

Tomáš Julínek

Dana Jurásková

Boris Šťastný

Daniela Filipiová

Martin Jan Stránský

Vladimír Pavelka

Autor: