Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strany podaly kvůli volbám v Praze stížnost k Ústavnímu soudu

Ondřej Liška uhájil post předsedy zelených. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Liška uhájil post předsedy zelených. | foto: ČTK

BRNO Strana zelených, SNK ED a Věci veřejné zaslaly Ústavnímu soudu (ÚS) v Brně stížnost kvůli rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů při letošních volbách do zastupitelstva. Opatření podle nich poškodilo menší strany a nahrálo ODS a ČSSD. Ústavní soud stížnost dostal v noci na dnešek prostřednictvím elektronické pošty, řekla mluvčí soudu Jana Pelcová.

 

Po nedávných organizačních změnách na Ústavním soudu se stížností nebude zabývat jen běžný tříčlenný senát, ale plénum soudu, tedy patnáctičlenný sbor všech soudců. Důvodem je důležitost volební agendy. Neexistuje žádná lhůta pro rozhodnutí soudu. Politicky ožehavé kauzy však ÚS většinou rozhoduje rychleji než ostatní podněty. Ústavní stížnost je poslední možností jak zvrátit výsledek voleb v Praze a povolební uspořádání.

Soud v Praze stížnost zamítnul
Svůj záměr obrátit se na ÚS strany avizovaly už dříve. Jejich návrh na zneplatnění voleb totiž zamítl 11. listopadu Městský soud v Praze. V odůvodnění konstatoval, že stejnou stížnost již strany předložily Nejvyššímu správnímu soudu, který ji zamítl. S jeho rozsudkem se městský soud ztotožnil.

Čtěte také

Pravidla, podle kterých lidé volili do pražského zastupitelstva, byla podle stěžovatelů účelová. Poukazují například na to, že některé subjekty získaly přes pět procent hlasů, přesto nedostaly žádný mandát.

Strany poukazují na zneužití zákona
"Zákon o volbách do zastupitelstev obcí sice umožňuje rozdělit Prahu na více volebních obvodů, ale ustanovení zákona bylo zneužito k jinému účelu, než pro který jej zákonodárce do zákona zapracoval," uvedli zelení v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Podle nich je navíc v rozporu s ústavou způsob, jakým byly vedeny hranice volebních obvodů, kolik mandátů bylo určeno pro každý obvod a to, že Praha byla rozdělena těsně před volbami.

Předseda zelených Ondřej Liška proto věří, že Ústavní soud se bude stížností zabývat "velmi pečlivě". Strany zastupuje před Ústavním soudem právník Pavel Uhl. Chce dosáhnout zrušení rozhodnutí Městského soudu v Praze, který ponechal výsledky voleb v platnosti. Druhým cílem návrhu je zrušení části zákona o volbách do obecních zastupitelstev. Zastupitelstvo podle stížnosti může rozhodnout o rozdělení města na menší obvody velmi krátce před volbami, což nedává ostatním stranám čas na přípravu.

Nový primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) ve čtvrtek řekl, že vedení Prahy podání stížnosti očekávalo. "Je to jejich právo, podání stížnosti není překvapivé. Vyčkáme rozhodnutí Ústavního soudu," řekl Svoboda.

7 volebních obvodů zamíchalo výsledky voleb
Kdyby se volilo v jednom volebním obvodu jako před čtyřmi lety, měla by ODS o čtyři mandáty méně, ČSSD o jeden.

Volby v Praze vyhrála TOP 09, na koalici se ale domluvily ODS a ČSSD.Dohromady mají v 63členném zastupitelstvu celkem 34 křesel. Bez rozdělení Prahy do více volebních obvodů by tak koalice ODS a ČSSD zřejmě metropoli vládnout nemohla.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!