2. listopadu 2018 17:47, aktualizováno  19:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrták v metru poškodil i dvě projíždějící soupravy. Cestujícím nic nehrozilo, tvrdí dopravní podnik

Stanice metra Bořislavka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice metra Bořislavka. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Říjnový incident na stanici metra Bořislavka, kdy stavební vrták omylem prorazil až do podzemního tunelu, způsobil větší škody, než bylo známo. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář v pátek na Facebooku upozornil na fotografie poškozené soupravy metra, kterou měl vrták zasáhnout. Dopravní podnik serveru Lidovky.cz informace o poškození souprav potvrdil, k ohrožení cestujících však podle něj nedošlo.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář v pátek na svém facebookovém profilu zveřejnil podrobnosti a fotografie k incidentu v tunelu metra u stanice Bořislavka, k němuž došlo v neděli 21. října.

„Dva dny poté, co jsme byli s redaktory TV Prima a Blesku při utěsňování díry, někdo poslal redakci Blesku fotografie, z kterých je vidět, že vrták soupravu opravdu poškodil. A já dostal dotaz, jak je možné, že jsem na svůj facebook napsal, že se ve volném prostoru vrták ihned zastaví a že i kdyby se soupravy dotkl, ta by ho ulomila a cestujícím tedy nic nehrozí. Podotýkám, že takovou informaci, natož fotografie, mi dole v metru nikdo z přítomných nepodal, byl jsem informován, že soupravu poškodil padající beton. Což na fotkách opravdu nevypadá,“ uvádí Kolář v komentáři k připojeným fotografiím.

Pražský dopravní podnik na dotaz serveru Lidovky.cz potvrdil, že při incidentu skutečně došlo k poškození samotných vagonů. „Vrtná souprava po navrtání tunelu metra ztratila přítlak a byla zastavena, proto nepronikla hlouběji do metra a došlo pouze k minimálnímu poškození dvou projíždějících souprav,“ uvedla pro Lidovky.cz tisková mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

„U všech poškozených vozů došlo cizím předmětem zasahujícím do průjezdného průřezu k poškození střešních bočních krycích plechů kapes střešního náporového větrání. K jiným poškozením nedošlo,“ dodala mluvčí s tím, že ačkoliv jsou poškození lehká, opravy budou časově náročné, soupravy se totiž budou muset přelakovat. Výši škody dopravní podnik vyčíslil na 167 tisíc korun. Během incidentu podle ní nedošlo k přímému ohrožení zdraví cestujících.

Incident přošetřuje policie

Událost na Bořislavce prošetřuje policie, v souvilosti s poškozením metra zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti. Stavební vrták kromě poškození vozů způsobil průsak spodní vody, kvůli němuž metro na části trasy A zhruba dvě a půl hodiny nejelo.

Pochybení vzniklo na straně společnosti Zakládání staveb, která pro investora KKCG Real Estate zajišťuje stavbu administrativního centra Bořislavka. Nyní firma jedná o nápravě nehody. Podle mluvčí centra Bořislavka Dity Vašíčkové je stavba pro podobné případy pojištěná a harmonogram stavby nehoda nenaruší.

Administrativní centrum Bořislavka bude stát nad stejnojmennou stanicí metra u Evropské třídy. Dlouho plánovaná stavba začala letos v dubnu a podle dřívějších informací by měla být hotova do konce roku 2022. Ve čtyřech prosklených budovách vzniknou kanceláře a obchody. V minulosti rozsah výstavby kritizovali místní obyvatelé.

Lidovky.cz, ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.