Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
8. prosince 2017 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ústí nad Labem hlásí 15 nových případů žloutenky. Hygienici zkontrolovali MHD

Ústecká MHD (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústecká MHD (ilustrační foto). | foto: MAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM Dalších 15 nemocných žloutenkou typu A evidují za uplynulý týden v Ústí nad Labem hygienici. Epidemie takzvané nemoci špinavých rukou sice stále trvá, ale je už za vrcholem, řekl v pátek epidemiolog Josef Trmal. Stěry, které hygienici provedli v ústecké MHD, potvrdily na madlech v trolejbusech a autobusech střevní bakterie.

V krajském městě už virovou hepatitidou onemocnělo letos 322 lidí. Drtivou většinu případů ale hygienici odhalili díky odběrům krve v okolí dříve nemocných. „Případy, které jsou teď identifikované, nemusí mít klasické příznaky žloutenky. Postižení by ale šířili nákazu. Takhle jsou izolováni a odléčeni,“ uvedl Trmal. Hygienici jsou přesvědčeni, že počet nemocných bude dál klesat. „Opravdu jsme už v minulých týdnech byli na vrcholu a pokud se potvrdí to, co jsme pozorovali tento týden, tak už bychom mohli doufat, že epidemie odezní,“ doplnil Trmal.

Stěry ve vozech ústecké MHD i na madlech nákupních košíků v některých hypermarketech prokázaly, že na nich jsou střevní bakterie. Podle Trmala ale není možné říci, že by se lidé nakazili přímo tam. „Přenos hepatitidy tímto způsobem je obtížně prokazatelný. U jednotlivce to prokázané nemáme, je to jakési upozornění, aby se lidé mohli účinně chránit,“ uvedl Trmal. Ústecký dopravní podnik už dříve přistoupil k dezinfekci madel a sedaček každé tři dny, teď je bude externí úklidová firma provádět denně. Lidé se podle Trmala mohou chránit jednoduše, poctivým mytím rukou mýdlem.

Obsazenost ústecké nemocnice byla 120 procent

Všichni nemocní byli v péči ústecké Masarykovy nemocnice. V době vrcholící epidemie kapacita infekčního oddělení, která je 60 standardních lůžek a 15 lůžek JIP, podle primáře Pavla Dlouhého nestačila. „Vykazovali jsme obsazenost zhruba 120 procent. Skutečně to bylo tím, že jsme vytáhli postele ze sklepa a naplnili pokoje k prasknutí. Uvažovalo se i o tom, že zabereme některé další stanice. Nakonec to potřeba nebylo,“ řekl Dlouhý. Ústecké infekční oddělení je jediné v kraji, pečovalo i o nemocné z Litoměřic, Mostu, Teplic nebo Děčína, kde se nemoc objevila v menší míře. Celkově už oddělením prošlo letos 400 nemocných žloutenkou. Každý pacient musí v nemocnici strávit dva týdny.

Náklady spojené s epidemií hepatitidy půjdou podle Dlouhého do milionů korun. „Pobyt v nemocnici stojí 35 tisíc korun, tak si to vynásobme 400. Další náklady vznikají při následné péči, protože jsou rok sledovaní. Peníze stojí i aktivní vyhledávání případů a očkování. Myslím, že když to odhadnu, že celá ta epidemie vyjde tak na 15 milionů korun,“ řekl Dlouhý.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ústecká MHD (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Ústecká MHD (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Ústecká MHD (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.