28. dubna 2016 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stropnického na pozici náměstka primátorky nahradila Petra Kolínská

Náměstkyní primátorky se stala Petra Kolínská, členka Strany zelených. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstkyní primátorky se stala Petra Kolínská, členka Strany zelených. | foto: ČTK

PRAHA Zastupitelé ve čtvrtek zvolili náměstkyní pražské primátorky Petru Kolínskou (SZ). V radě zaujme místo odvolaného Matěje Stropnického, na starost bude mít územní rozvoj. Kolínskou podpořili 34 hlasy zastupitelé staronové koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL). Zastupitelé pokračují volbou tří chybějících radních.

Čtyřicetiletá Kolínská byla dříve místostarostkou Prahy 6 pro dopravu, bezpečnost a památkovou péči. Loni v listopadu ale byla z funkce odvolána. Návrat Stropnického do rady byl původně podmínkou Strany zelených pro setrvání v magistrátní koalici, nakonec ale po odmítnutí ANO a ČSSD zelení ustoupili.

Kolínskou po nominačním projevu opozice kritizovala, že neuvedla žádné svoje priority v oblasti územního rozvoje. Kandidátka ale odkázala na programové prohlášení původní koalice. „Důležitou oblastí je strategický a metropolitní plán. Prý v této oblasti přešlapujeme na místě. Vnímám tuto výtku jako oprávněnou,“ uvedla Kolínská.

Zastupitelé budou následně volit tři nové radní. Za radního pro majetek Michala Haška, odvolaného loni v říjnu, nominovalo ANO svého krajského místopředsedu Karla Grabeina Procházku a místo radní Hany Novákové (ČSSD) by měl nastoupit místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek. Jako jediná z původně odvolaných radních by se měla vrátit Irena Ropková (ČSSD).

V dalším bodě by měli zastupitelé hlasovat o obsazení výborů a poté o nominacích zástupců města na valných hromadách městských společností.

V radě bude Hodek a Procházka

Do pražské rady byli zvoleni Daniel Hodek a Karel Grabein Procházka. Jako jediná z loni odvolaných se do ní vrátila Irena Ropková (ČSSD). Hodek bude mít na starost sociální věci, Procházka městský majetek a Ropková opět školství.

Loni v říjnu byli z rady odvoláni kromě Ropkové radní pro sport Hana Nováková (ČSSD), radní pro majetek Michal Hašek (ANO) a náměstek pro územní rozvoj Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Dnes ráno byla také oficiálně obnovena koaliční smlouva mezi původními stranami ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL). Má hlasy 34 z 65 zastupitelů.

Zastupitelé budou dál hlasovat o personálním obsazení výborů.

ČTK