Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Studená válka v Karibiku

Česko

Prezident Hugo Chávez chce, aby se Venezuela stala ruským trojským koněm na americkém kontinentu

Je nepochopitelné, jak někoho může překvapit dohoda Ruska s Venezuelou o listopadových vojenských manévrech v Karibiku a následné dočasné umístění ruských ozbrojených sil na venezuelském území. Kdo od počátku bedlivě sledoval dráhu revolucionáře, parašutisty, vůdce nepovedeného vojenského převratu a následně prezidenta Huga Cháveze bojujícího jak za svou doživotní vládu ve Venezuele, tak za vytváření levicového protiamerického bloku v Jižní Americe, musel přece pochopit, že bude ve světě hledat protiamerické spojence. A to, že je najde bez velkých potíží, je nasnadě. Kdekdo má zájem světovou velmoc alespoň trochu potopit anebo se k ní přiblížit.

Chávez v první vlně svých ambicí poměrně velmi rychle vytvořil blok několika latinskoamerických zemí pod svou kuratelou za doprovodu dodávek laciné nafty a v další vlně snadno získal za silného spojence Írán, částečně i Čínu a Indii, kterým nabízí licence na ropných polích kolem Orinoka. Rusko však jistě bylo Chávezův hlavní a tajný cíl. Velice rychle pochopil, že Kuba již není pro Moskvu příliš vhodným trojským koněm na americkém kontinentu, neboť on může nabídnout mnohem víc.

Ne nadarmo podnikl do Moskvy šest návštěv. Zpočátku nakupoval zbraně k posílení své armády, neboť jak vyhlašoval do celého světa, cítí se ohrožen od svého souseda, Kolumbie. Ta je totiž silným spojencem USA a nesklonila se před jeho revolučním vábením s heslem: co je špatné pro Spojené státy, je dobré pro nás. Rusko chytře čekalo pár let na správnou chvíli, aby na takové heslo přistoupilo. Čas se naplnil.

Nejenže Venezuela potřebuje Rusko k posílení svých regionálních ambicí a k zvýšení svého vojenského potenciálu pro případný tzv. preventivní úder, ale i Rusku se Venezuela nyní velmi hodí, aby strýčku Samovi ukázalo, že umí zvrátit mocenskou hru, kterou podle ní USA rozehrává v Evropě (radar v Česku a v Polsku, podpora Gruzie, rozšiřování NATO atp.).

Ropa je mocná čarodějka Obchod se zbraněmi Rusku také ekonomicky napomáhá a venezuelské petrodolary se do Caracasu stále ještě z USA sypou, aby nakonec miliardové částky přistály v Moskvě. Navíc ropa je mocná čarodějka a Rusku se zde naskýtají mnohem lepší podmínky než svého času na chudé Kubě. Podle Chávezových údajů se v regionu Orinoka našly zásoby mnohem větší, než má nyní kterákoliv země světa. Je nabíledni, že Caracas si s Moskvou rozumí a spojenectví, jak obchodní, tak politické a vojenské, bude jenom sílit. Budeme si muset na tuto novou osu zvyknout.

Chávez při svém posledním odjezdu z Ruska do Běloruska na dotazy mnoha novinářů o případné nabídce venezuelského území vojenské základně Ruska odpovídal jak chytrá horákyně. Ano i ne, ne i ano. Chávez je lišák, a proto řekl něco jako „... když k nám ruští vojáci přijedou, náš národ je s radostí přivítá...“ Tož nová verze zvacího dopisu, i když obě strany se dušovaly, že žádná vojenská základna nebude.

Jen zcela pomýlený mohl těmto diplomatickým obratům věřit. Podle rychlého Chávezova vývoje revoluce jsem tomu dával jen pár měsíců, než jistá tajná jednání budou muset ven. Nepřátelskou Kolumbii je zapotřebí postrašit vojenskou silou, a tak ministerstvo zahraničí Ruska oznámilo společné manévry v Karibiku. Oficiálně půjde o cvičení záchranných prací za účasti letectva a údajně i o dočasné umístění vojenských sil ve Venezuele. Nepřipomíná nám to něco?

Do Karibského moře přijede od 10. do 14 . listopadu nukleární křižník Petr Veliký, protiponorková fregata Admirál Chabaněnko a další pomocné lodě. Venezuela vše potvrdila jako doklad o upevňování přátelských vztahů a spolupráci v oblasti vojenství. „Cvičení má pro Latinskou Ameriku velký význam, protože je to první akce podobného druhu,“ prohlašuje hrdě Chávez.

Pravdu má jistě v tom, že se jedná o první vojenské manévry Ruska v americkém regionu. Ale o velký význam jde pouze v kalkulacích Chávezových kontinentálních ambicí a Putinových globálních rehabilitací. Z venezuelské strany se účastní společného vojenského cvičení jak válečná plavidla a ponorky nakoupené v Rusku, tak i letectvo. Kolumbii a USA je třeba ukázat novou sílu i nového spojence.

Jasný signál Washingtonu Vojenská přítomnost Ruska v Karibiku je bezprecedentní a je výsledkem Chávezova využívání zhoršujících se vztahů Moskvy s Washingtonem. Dává do USA jasný signál, že nejsou v Karibiku jedinou mocností. A navíc odůvodňuje spolupráci s Kremlem reaktivací 4. americké flotily na Floridě, což je podle něj jasnou hrozbou Venezuele. Mluvčí Pentagonu Bryan Whitman suše dodává, že tato ruská aktivita nebude příčinou jejich poplachu, i když Putin prohlásil, že se jedná o odvetu za přítomnost amerických válečných plavidel v Černém moři. Ta vezla Gruzii humanitární pomoc.

Mimochodem Chávez podporuje Rusko v incidentu s touto vzpurnou postsovětskou republikou a jistě neuplyne mnoho času a i on uzná samostatnost prorusky orientovaných oblastí Gruzie. Nicméně Spojené státy vysílají po karibských státech jednu mateřskou loď na přátelské návštěvy. Akce hodné studené války?

Ministerstvo zahraničí Ruska oznámilo společné manévry v Karibiku. Oficiálně půjde o cvičení záchranných prací za účasti letectva a údajně i o dočasné umístění vojenských sil ve Venezuele. Nepřipomíná to něco?

O autorovi| Mnislav Zelený-Atapana, etnograf

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!