Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Student na konzervatoři musí dostávat výživné, rozhodl soud

Vzdělávání

  14:39
BRNO - Ústavní soud (ÚS) v nezvyklém sporu o výživné vyhověl Janu Linhartovi, který chtěl po maturitě studovat ještě konzervatoř. Otec ale odmítl dále platit výživné a Městský soud v Praze jej této povinnosti zprostil. Podle Ústavního soudu to byla chyba. Konzervatoř je zvláštním typem školy, a tak nárok na výživné trval, vyplývá z nálezu soudu. Nikdo z účastníků řízení dnes k Ústavnímu soudu nepřišel.
Peníze - ilustrační foto

Peníze - ilustrační foto foto: ČTK

Linhart podle nálezu dokončil studium na střední knihovnické škole s
maturitou a plánoval další vzdělání na konzervatoři, což je také střední škola. Chtěl se celoživotně věnovat hře na kontrabas a úspěšně složil zkoušky na teplickou konzervatoř.

Podle výroku městského soudu by konzervatoř nijak nerozvíjela Linhartovo vzdělání. Mladík prý maturitou ukončil přípravu na budoucí povolání a mohl se sám živit. Z toho podle městského soudu plyne, že otci skončila povinnost platit výživné. Podle ÚS ale městský soud nezohlednil specifické rysy konzervatoře.

Soudce zpravodaj Stanislav Balík zdůraznil, že ke studiu na konzervatoři se člověk nepřipravuje na normální střední škole. "Je nutné absolvovat specifickou přípravu paralelně s docházkou do běžného typu škol," uvedl Balík.

Stěžovatel tak zároveň s knihovnickou školou navštěvoval také hodiny kontrabasu na základní umělecké škole. Nelze prý říci, že by nástupem na konzervatoř přišel na školu totožného stupně a opakoval už dosažené vzdělání.

Obvodní soud pro Prahu 5 se původně v roce 2008 postavil na stranu Linharta. Otec se ale odvolal a Městský soud v Praze prvostupňové rozhodnutí změnil. Nyní se případem musí Městský soud v Praze znovu zabývat a zohlednit názor ústavních soudců. Linhart ve stížnosti tvrdil, že Městský soud v Praze porušil jeho právo na výživné podle zákona o rodině a základní právo na svobodnou volbu povolání, stejně jako právo na spravedlivý proces.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat