Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

‚Dinosauři si taky mysleli, že mají čas.‘ Studenti v Česku i po celém světě demonstrují za klima

Česko

  9:01aktualizováno  12:23
PAŘÍŽ/LONDÝN/PRAHA - Stovky pražských studentů se v pátek připojily k celosvětové protestní akci, která má za cíl přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise. Namísto školy se středoškoláci v Praze vydali na Malostranské náměstí, kde zopakovali své požadavky a poté se vydali na průvod centrem metropole.

Ekologická demonstrace studentů středních škol na plzeňském náměstí Republiky. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Středoškolská stávka. Studenti chtějí demonstrovat za lepší klima, po vzoru švédské aktivistky

Studenti, kteří zaplnili náměstí, byli vybaveni transparenty s nápisy jako „Dinosauři si taky mysleli, že mají čas“ nebo „Save our planet, save our future“ (Zachraňte naši planetu, zachraňte naši budoucnost). Na Malé Straně se shromáždění mladých lidí, tvořené zejména gymnazisty, začalo scházet po osmé hodině.

Podle odhadů reportérky serveru Lidovky.cz přišlo na demonstraci více než 2500 studentů. Na místo přijeli studenti z celé republiky. Někteří školáci, jako třeba ti z karlínského gymnázia, zřejmě přišli i navzdory zákazu školy.

Před půl desátou se dav vydal na pochod, v jeho čele je desítka policistů. Průvod zamířil kolem úřadu vlády, a přes Čechův most do Revlouční ulice. Je dlouhý několik stovek metrů. Jsou v něm studenti ze základních, středních i vysokých škol. Pískají a skandují svá hesla. V davu jsou i rodiny s dětmi.

Do ulic vyšly stovky studentů za klimatické změny.
Studentka z Hong Kongu stávkuje za lepší opatření proti změnám klimatu.

Zaznělo v davu

Šimon (17): vstávali jsme s kamarádem v pět hodin, abychom přijeli z Teplic. Řekli jsme to jenom spolužákům, půlka se nám vysmála, druhá půlka zůstala chladná. Je to Ústecký kraj, životní prostředí tam nikomu moc neříká. Oteplování planety je věc, která se děje. Tají ledovce, zvedá se hladina oceánu. Česká republika má ještě rezervy, ale v celosvětovém hledisku jde vidět, že o to mají lidé zájem. Mám strach o svou budoucnost.

Marie a Vít se svými třemi dětmi přišli proto, že se o tématu vůbec nemluví. „V roce 1991 mě vzala moje maminka stávkovat za čistší ovzduší. To mi bylo šest let. Teď jsme tu proto, že máme děti,“ vysvětlovali serveru Lidovky.cz v momentu, kdy průvod přecházel Čechův most. „Only justice, now,“ skandují studenti na mostě. „Klima se mění, proč ne my?!“ objevuje se mezi protestujícími.

Podle reportérky serveru Lidovky.cz. v ulicích panuje všeobecné veselí. Atmosféra v ulicích je burcující, často se ozývá zpěv a neustávající křik dává najevo, že studenti rozhodně chtějí být slyšeni a vyslyšeni. Průvod, poté co prošel městem, se pomalu vrací zpátky na Malostranské náměstí, za skandování hesla: „Není nám to jedno“.

Po návratu na náměstí zaznívaly projevy studentů a jejich hostů z řad vědců a akademiků.

„Díky, že se zajímáte o budoucnost. Je potřeba dále pokračovat, nekončí to touto stávkou. Každý může sám přispět snizenim své znečišťujících stopy ve svém každodenním životě. Vyzýváme vás k tomu,“ zaznělo od organizátorů z pódia.

„Spousta mých kolegů byla ke stávce středoškoláků skeptická, ale vidím, že se vám to povedlo. Jsem rád, že na změny klimatu reagujete takto aktivním způsobem. Budete žít ve zcela jiném světě, než je dnes. To si musíme uvědomit. Nebudou tam fosilní paliva. Jsem o tom přesvědčen,“ pronesl ekolog Bedřich Moldan.

„Základním problémem jsou emise. Vaši stávku velmi podporuji. Je to důkaz, že jste schopni zaujímat občanské postoje. To je zásadní. Pokud to lidé nepodpoří, změnu k nové energetice, nemůže se nic stát....,“ dodal. Dav na jeho slova nadšeně reagoval potleskem a výskotem.

„Stávky studentů“ se v pátek účastní mladí lidé ze 112 zemí světa v rámci iniciativy Friday for future, při níž studenti od loňského září protestují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové.

I vzpomínka na okupaci

K páteční akci se vedle pražských studentů přidali také středoškoláci z Ostravy, Olomouce, Liberce, Plzně, Brna a dalších měst, podpořily ji rovněž ekologické organizace Hnutí Duha či Greenpeace a stovka vědců a akademiků.

Akci v Praze organizátoři zahájili symbolickou minutou ticha k pátečnímu výročí nacistické okupace z roku 1939. Poté následovalo prohlášení, ve kterém zaznělo varování před nečinností politiků v otázce snižování emisí. Podle studentů je zásadní, aby politici přestali ignorovat prokazatelně existující problém změn klimatu a začali prosazovat aktivní opatření, která jej zmírní.

Petr Doubravský za organizátory uvedl, že nápad vznikl před třemi měsíci, na začátku byli pouze tři a i tak se jim podařilo zaplnit Malostranské náměstí. „Když skupina dětí dokáže tohle, představte si, co by politici dokázali udělat se změnami klimatu, kdyby opravdu chtěli,“ uvedl. Organizátoři také připomněli Pařížskou dohodu, ve které se na dvě stovky států včetně ČR zavázaly do roku 2050 zásadně omezit emise.

Mezi problémy v ČR patří podle studentů například prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Stát podle nich investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu místo do čistých zdrojů energie. Odkazují se na zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN z loňského podzimu, podle které do 12 let hrozí planetě ekologický kolaps.

Thunbergová promlouvá k demonstrantům.

Celosvětové studentské stávky jsou inspirovány protestní akcí Grety Thurnbergové, která se v srpnu loňského roku rozhodla každý den sedět před švédským Parlamentem a vyžadovala po vládě snížení emisí. Po švédských všeobecných volbách pokračovala ve stávkách každý pátek. Švédští levicoví poslanci ji za to nominovali na Nobelovu cenu míru.

Páteční celosvětová akce je patrně zatím největší, na webu FridaysForFuture.org organizátoři zaregistrovali celkem 2052 protestů ve 123 zemích světa.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...