24. ledna 2017 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Studovat VŠ už může každý. Stále více fakult bere všechny uchazeče o studium

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 78Diskuse
Chemie a biologie patří spíše k dostupnějším oborům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chemie a biologie patří spíše k dostupnějším oborům. | foto: Shutterstock

Kdo chce studovat vysokou školu a nemá velké nároky na výběr oboru, nemusí se bát, že zůstane v nadcházejícím akademickém roce bez indexu. Zatímco ještě před deseti lety se ze studentů, kteří přišli k přijímačkám, probojovalo na akademickou půdu 58 procent, v posledním přijímacím řízení už to bylo téměř osmdesát procent.

Stále ovšem platí, že umělecké školy přijímají méně než dvacet procent studentů. A vybírat si z velkého přetlaku uchazečů mohli i jinde. Pro někoho překvapivě velký boj svedli v posledním přijímacím řízení uchazeči o studium na Ostravské univerzitě, kam se přes síto přijímaček dostalo jen necelých čtyřicet procent studentů.

Hůře dostupná zůstává také Univerzita Karlova, na níž přijali 47 procent z těch, kteří zasedli k přijímacím testům či pohovorům. Brněnská Masarykova univerzita vzala také zhruba každého druhého.

ČVUT si už vybírá

Kdo by rád vsadil na jistotu, může podat přihlášku na některý z technických oborů. Například Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci přijala loni úplně všechny a stejnou strategii na téže univerzitě zvolila Fakulta textilní. Narazit by mohli ale zájemci o technické obory pražského ČVUT.

Pověst školy, která vzala každého a studenty „prosela“ až během prvních semestrů, totiž pozvolna ztrácí. Například její Fakulta biomedicínského inženýrství loni odmítla více než polovinu uchazečů, na Fakulta informačních technologií byl „nával“ jen o něco menší.

Stoprocentní šance na přijetí byla na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze, pro humanitněji zaměřené studenty pak na pražské Katolické teologické fakultě. Všechny nebo téměř všechny uchazeče přijala také většina soukromých vysokých škol.

  • 78Diskuse