Stále ovšem platí, že umělecké školy přijímají méně než dvacet procent studentů. A vybírat si z velkého přetlaku uchazečů mohli i jinde. Pro někoho překvapivě velký boj svedli v posledním přijímacím řízení uchazeči o studium na Ostravské univerzitě, kam se přes síto přijímaček dostalo jen necelých čtyřicet procent studentů.
Hůře dostupná zůstává také Univerzita Karlova, na níž přijali 47 procent z těch, kteří zasedli k přijímacím testům či pohovorům. Brněnská Masarykova univerzita vzala také zhruba každého druhého.
ČVUT si už vybírá
Kdo by rád vsadil na jistotu, může podat přihlášku na některý z technických oborů. Například Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci přijala loni úplně všechny a stejnou strategii na téže univerzitě zvolila Fakulta textilní. Narazit by mohli ale zájemci o technické obory pražského ČVUT.
Pověst školy, která vzala každého a studenty „prosela“ až během prvních semestrů, totiž pozvolna ztrácí. Například její Fakulta biomedicínského inženýrství loni odmítla více než polovinu uchazečů, na Fakulta informačních technologií byl „nával“ jen o něco menší.
Stoprocentní šance na přijetí byla na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze, pro humanitněji zaměřené studenty pak na pražské Katolické teologické fakultě. Všechny nebo téměř všechny uchazeče přijala také většina soukromých vysokých škol.