Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak budou vypadat nové státní přijímačky na střední školy?

Věda

  20:13
PRAHA - Všichni uchazeči o studium maturitních oborů budou muset letos poprvé projít státními přijímacími zkouškami. Shrňme si, jaké konkrétní změny to budoucím studentům přinese a co je v rámci letošního přijímacího řízení čeká.

Všichni společně. Který žák se dostane na maturitní obor, rozhodnou i centrálně zadávané testy. foto: MAFRA

V čem nově zavedené státní přijímačky spočívají?

S výjimkou uchazečů o studium uměleckých oborů budou psát všichni žáci usilující o studium maturitních oborů jednotné testy z českého jazyka a literatury az matematiky. Jejich zadání a vyhodnocení je v kompetenci státního institutu Cermat. Testovací otázky budou podle slibu ministerstva odpovídat rozsahu běžného učiva základní školy.

Kdy se budou jednotné přijímačky konat?

V prvním kole přijímacího řízení má každý uchazeč právo psát test dvakrát (na každé ze zvolených škol nebo oborů jednou), přičemž se mu započítá jen lepší výsledek. Uchazeči o čtyřleté studium budou testy psát 12. a 19. dubna, pro osmileté studium vyhradilo ministerstvo školství termíny 18. a 20. dubna.

Kde budou uchazeči testy psát a kdo je bude opravovat?

Testy se budou psát přímo ve školách, odkud poputují do Cermatu. Opravené a vyhodnocené je Cermat zašle zpátky školám.

Mohou si školy připravit i své vlastní přijímací zkoušky?

Vedle společných státních testů si mohou školy připravit i testy nebo pohovory podle svých vlastních kritérií. Platí ovšem, že výsledek státních zkoušek Cermatu bude mít minimálně šedesátiprocentní podíl na celkovém hodnocení, v případě sportovních gymnázií čtyřicetiprocentní. Výjimku z povinnosti konat jednotné přijímačky mají pouze umělecké střední školy s talentovou přijímací zkouškou.

Kdy se uchazeči dovědí, zda a kdy pořádá škola kromě státních přijímaček i zkoušky vlastní?

Záleží na vedení školy. Období školních přijímacích zkoušek určilo ministerstvo na období od 12. do 28. dubna. Přesný termín zvolí ředitel školy. Jeho povinností je zveřejnit toto datum do konce ledna na webových stránkách školy spolu s kritérii přijímacího řízení a předpokládaným počtem přijatých studentů.

Na kolik škol je možné podat přihlášku? A jak ji správně vyplnit, aby byla platná? Jaké možnosti má žák, který se v prvním kole nikam nedostane?

Témata: studium

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat