16. července 2015 9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Suché počasí ubírá řekám vodu, pod jezy se vodáci musejí brodit

Tolik vody je nyní na řekách vzácnost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tolik vody je nyní na řekách vzácnost | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Hladiny českých řek kvůli slabým srážkám dál klesají. Se vzestupem průtoků vodáci nemohou počítat ani o víkendu, protože se očekávají tropické teploty. Osádky lodí se musejí připravit na brodění pod jezy, uvedl Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

„Zatím to s předpovědí vláhy nevypadá nejlépe, a tak zřejmě vodákům opravdu nezbývá než se vydat na vodní nádrže a zkoušet nové vodácké disciplíny nebo odjet za hranice,“ uvedl Jančar.

Na Vltavě je horní tok kvůli nízkému stavu vody nepřístupný, pod Vyšším Brodem teče vodácké minimum. Otavu lze s přebroděním několika mělčin považovat za sjízdnou. Na Ohři je možné vyrazit až pod Nechranickou nádrží. Na Lužnici, Sázavě a Berounce mezi Plzní a Berounem lze plout mezi jezy, pod kterými musejí vodáci přebrodit mělčiny.

„Vodáci tak mohou vyhledávat neobvyklé terény, jako například Černou strouhu pod Týncem nad Labem nebo dolní tok Vltavy pod Vraňany ku Mělníku,“ uvedl Jančar. Střední a dolní toky jsou splavné na Labi a Jizeře, dolní tok ještě na Orlici a Ploučnici.

Moravské řeky na tom podle Jančara nejsou lépe. Splavná zůstává jen Odra pod Ostravou, Morava pod Postřelmovem a Dyje pod Novými mlýny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz