Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Supermani jako geniální vědci

Česko

PRAHA Jak to, že 196 centimetrů měřící Usain Bolt překonal na OH v Pekingu světové rekordy na 100 i 200 metrů, a ještě se podílel na rekordu jamajské štafety? Tím si lámal hlavu také sportovní lékař Miloš Barna, který v Pekingu působil v české výpravě.

„Takoví lidé se nerodí každý den. Predispozice ostrovanů z Karibiku a některých Američanů jsou už léta známé, k tomu přistupuje práce trenéra a týmu kolem, regenerační schopnosti, intelekt, chuť do práce. A nezapomeňte, že Bolt i při té výšce lámal rekordy už v patnácti,“ upozorňuje.

Pochybnosti neměl. „Prostě se sešlo hodně věcí. Neměl jsem je ani v případě Montgomeryho a Jonesové, na jejichž doping se přišlo s odstupem. Jsou na tom prostě geneticky jinak, i když si myslím, že bez preparátů, které zlepšují regenerační schopnost, podobných výkonů dosahovat nelze,“ dodává s tím, že zmíněné preparáty mohou být povolené a nepovolené.

Ani případ basketbalisty LeBrona Jamese, který začal pořádně posilovat až loni, Barnu nezarazí.

I s talentem do posilovny „Kdo má talent, dispozice a schopnost učit se, třeba nemusí trávit čas v posilovně. To do doby, než se, obrazně řečeno, objeví Číňan, který měří dvě stě třicet. Pak musí být někdo, kdo hráči poradí, že k supertalentu je třeba přidat i pořádný výskok, a tudíž posilování. Když potom odrazové schopnosti a sílu spojí s hlavou a koordinací, může zářit dál,“ přemítá.

Někomu jde víc sportů, a přesto se v žádném výrazně neprosadí. „To proto, že mu chybí třeba horní část těla, jakou má například plavec Michael Phelps. Ten zase nemusí mít tak rychlé nohy, ale má velký rozsah pohybu rukou a záběr,“ vysvětluje Barna, kterého nezaráží ani skutečnost, že Phelps denně spotřebuje tolik jídla jako pět průměrných lidí.

„To je otázka trávicího systému, ukládání energie, odevzdávání přebytečné energie. Někdo toho sní třikrát víc než vy a je hubený, jiný sní minimum a nevejde se do dveří. Ale je to víc faktorů dohromady - také psychika, fungování jater, ledvin či tlustého střeva,“ říká a upozorňuje, že v tomto pohledu jsou relativně zdravá tři procenta lidí.

Také Barna si všiml jisté změny u tenisty Rafaela Nadala. „Není vysoký, ale trenér a lidé kolem věděli, že má citlivou ruku a ideální nervo-svalovou koordinaci potřebnou pro optimální úder. A je schopný doběhnout cokoli. Když se k té dynamice ,udělala‘ síla, bylo to znát,“ dodává.

„Každý je na něco,“ shrnuje Barna a přirovnává „supermany“ k vědcům. „Někdo je schopný přijít na geniální nápad, ale neví, kudy jede tramvaj číslo sedm.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!