17. září 2019 11:58, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svaz průmyslu chce omezit bariéry pro export do Číny. Podle Petříčka je třeba nastavit nové vzájemně výhodné vztahy

Český prezident Miloš Zeman se v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český prezident Miloš Zeman se v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si... | foto: Reuters

Praha Čeští politici by měli při jednáních s Čínou usilovat o omezení bariér pro vstup českých firem na čínský trh. Na konferenci ve Sněmovně to v úterý řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Nedostatečný přístup na čínský trh je podle něj větší problém než to, že se nenaplnila očekávání ohledně slíbených čínských investic v Česku.

Špicar připomněl, že český vývoz do Číny činí ročně zhruba 50 miliard korun, dovoz z Číny je desetinásobný. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na konferenci řekl, že cílem diplomacie je nastavit takové vzájemné vztahy s Čínou, které budou výhodné pro obě strany.

Současné vztahy s Čínou podle Petříčka nejsou ideální zejména kvůli krokům Pekingu, ministr v této souvislosti zmínil rušení koncertů českých hudebních těles. Česká diplomacie se ale snaží o uklidnění situace, řekl Petříček. Po konferenci před novináři řekl, že nyní česká diplomacie neuvažuje o vyhoštění čínského velvyslance v Česku, jehož počínání kritizovali v minulosti premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Petříček zdůraznil, že Česko nemůže Čínu ignorovat a musí s ní jednat nejen o ekonomických otázkách, ale i o řešení globálních problémů, jako jsou klimatické změny nebo globální bezpečnost. Připomněl také, že Česko a Čína uzavřely strategické partnerství, očekává proto ze strany Pekingu větší úsilí o jeho naplňování. „Já očekávám, že i čínská strana bude aktivně přistupovat k tomu, jak otevírat pozitivní kapitoly našich vztahů,“ řekl.

Současné vztahy s Čínou podle Petříčka nejsou ideální zejména kvůli krokům Pekingu, ministr v této souvislosti zmínil rušení koncertů českých hudebních těles. Česká diplomacie se ale snaží o uklidnění situace, řekl Petříček. Zdůraznil, že Česko nemůže Čínu ignorovat a musí s ní jednat nejen o ekonomických otázkách, ale i při řešení globálních problémů, jako jsou klimatické změny nebo globální bezpečnost.

Podle Špicara by se mělo výrazně zlepšit saldo obchodní bilance. Za závažný problém označil přetrvávající bariéry pro vstup českých firem na čínský trh, kromě cel a různých certifikátů to podle něj je i nedostatečná ochrana duševního vlastnictví v Číně nebo ne vždy dobrá vymahatelnost práva.

Debatu musíme vést i na evropské úrovni

„Apeluji na politiky, aby tyto problémy na jednáních s čínskými partnery zmiňovali a pomáhali tak zlepšit saldo obchodní bilance,“ řekl Špicar. Debata se podle něj musí vést nejen na bilaterální bázi mezi Českem a Čínou, ale i na evropské úrovni. Situaci by exportérům podle Špicara výrazně usnadnilo přijetí dohody o volném obchodu mezi EU a Čínou.

Problém s přístupem na čínský trh je podle Špicara závažnější než nenaplněná očekávání ohledně čínských investic v Česku. Podle něj český průmysl očekával investice v nových technologiích, Čína se ale zaměřila na nákup nemovitostí nebo investice do sportovních klubů.

Hluboký deficit obchodní bilance mezi Českem a Čínou považuje za problém i Petříček. „Pro diplomacii platí, že bychom měli ve vztahu k Číně významněji mluvit o reciprocitě, o vzájemném přístupu na trh,“ řekl. Příležitost k podpoře českého vývozu do Číny podle něj bude v listopadu na šanghajském importním fóru, kde bude Česko partnerskou zemí.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...