Středa 8. května 2024, Den vítězství

Švédy popravila závěrečná smršť

Euro Hockey Tour: Češi začali přípravný turnaj před MS v Liberci sympaticky

LIBEREC Bez valného zájmu diváků oslavili čeští hokejisté vítězství nad Švédskem. V úvodním střetnutí závěrečného turnaje seriálu Euro Hockey Tour úspěch podtrhl 24 vteřin před koncem Kuba, když trefil prázdnou branku soupeře.

Hadamczikův tým nastoupil v jedné z posledních příprav před světovým šampionátem s jedenácti hráči z extraligy, ale také s jednou kompletní pětkou (Hanzalovou) složenou výhradně z hokejistů působících v NHL.

Tomáš Kaberle, největší hvězda českého týmu, ale včera ještě odpočíval, protože od Toronta dostal povolenku pouze na jedno střetnutí turnaje.

V brance se po dlouhé přestávce zase zapotil Milan Hnilička. V ruské Ufě mu příliš nevěřili, takže gólman, jemuž Hadamczik v Kanadě zřejmě přisoudí pozici jedničky, naposledy chytal zápas na MDŽ...

Český tým před poloprázdnými tribunami libereckého stadionu Švédy zaskočil již v úvodní třetině dvěma slepenými góly v průběhu jediné minuty. Mužstvo ale přesto zprvu poněkud hledalo rytmus i vzájemné porozumění a především zámořské posily si složitě zvykaly na pro ně nezvyklý styl hry.

„Je to docela síla zvykat si na jiný systém, zvláště když člověk skoro dva týdny netrénuje,“ připouštěl Aleš Kotalík z Buffala.

Domácím navíc ani za mák nevycházely přesilové hry, poradit si nedokázali dokonce ani se dvěma nabídkami

Branky a nahrávky: 15. Straka (Čermák, Veselý), 16. Rolinek (Irgl, Kohn), 28. Kohn (Rolinek, Irgl), 53. Čermák (Veselý), 60. Kuba - 27. Stralman (Fabricius, N. Wallin), 33. Fabricius (Hörnqvist), 42. Widing (N. Wallin, Videll). Rozhodčí: Čerenkov (Rus.), Partanen (Fin.) - Kalivoda, Pešek (oba ČR). Vyloučení: 10:9. Využití: 0:2. Diváci: 3649.

Česko: Hnilička - Kuba, Šmíd, Benák, Černošek, Sičák, Čáslava, Krstev, Zíb - Vrbata, Hanzal, Kotalík - Irgl, Kohn, Rolinek - Jánský, Netík, Kubiš - Čermák, Straka, Veselý.

Švédsko: Ersberg - Edler, Hallberg, Frögren, K. Jönsson, Stralman, N. Wallin, Jonsson, Lindström - Nilsson, Warg, Ekman - Videll, R. Wallin, Widing - Hörnqvist, Holmqvist, Fabricius - Sundh, Andersson, Harju.

hry pěti proti třem.„Při přesilovkách jde především o komunikaci, musíme si mezi sebou nějaké věci vyříkat a příště už to bude určitě lepší,“ nedělal z přesilovkové mizerie Kotalík vědu.

„Dvě neproměněné přesilovky 5:3 by nás ale v jiném utkání mohly mrzet,“ mračil se reprezentační kouč Alois Hadamczik.

Švédové ale také dlouho podřimovali a probudila je až branka Stralmana, spoluhráče Tomáše Kaberleho z Toronta, před polovinou střetnutí.

Pokračování na straně 21

Švédy popravila...

Dokončení ze strany 24

Na začátku třetí třetiny už bylo srovnáno na 3:3, avšak český celek vyrovnávací gól náležitě nakopl.

V 53. minutě zúročil narůstající ničivý tlak Veselý čtvrtým gólem a výhru definitivně podepsal Kuba v 60. minutě biliárovou střelou, při níž puk odražený od mantinelu zamířil do prázdné branky.

„Chtěl jsem puk vší silou odpálit z naší třetiny a dopadlo to tak, jak to dopadlo,“ smál se urostlý bek. A vzápětí šibalsky přiznal, že s čárymáry v posledních vteřinách hry už jisté zkušenosti má...

„Podobný gól už jsem jednou dal Vokounovi z Nashvillu,“ rozjasnil se. „Asi před třemi roky jsem vypálil z naší třetiny, Voky si pro puk vyjel do rohu, ale ten se od plexiskla odrazil do branky!“

Další zápas: Rusko–Finsko 4:1.

Rusko si výhrou zajistilo prvenství v EHT.