Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Švejnar vzdal boj o Hrad. Není možné získat dost čistých peněz, říká

Jan Švejnar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Švejnar | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Jan Fischer i Miloš Zeman jsou porazitelní, soudí o favoritech prezidentské volby ekonom Jan Švejnar. Tvrdí, že peníze, jaké někteří kandidáti vynakládají, nelze získat z transparentních zdrojů. Ale konkrétní podezření vyslovovat nechce.

"Jeden důvod, proč jsem rozhodnutí, zda kandidovat, udělal až v září, je, že jsme chtěli vidět, kolik budou druzí vynakládat na předkampaňovou část svých aktivit," říká Švejnar.

Třeba u Miloše Zemana to je více než deset milionů korun, zjistil ekonom. Podle slov Jana Švejnara by byl on sám schopen uskutečnit opravdu kvalitní tříměsíční, nikoli šestiměsíční.

ČTĚTE VÍCE

LN Myslíte si, že kandidáti, kteří do toho jsou ochotni jít, museli přijmout nějaké netransparentní, svazující finanční prostředky?
To myslím, že je na vás, investigativních novinářích, zjistit přesně, odkud tito lidé získávají finanční prostředky a jakého typu jsou. Protože mám dojem, že kampaň se stává soubojem peněz a vlivových skupin a není to kampaň idejí a vizí. A tady si lidé musí dát pozor, zvlášť u prvních dvou kandidátů. Já kdybych byl bývalý ministerský předseda, tak si dám dvojnásobný pozor, od koho si beru příspěvky na svou kampaň.

LN Tím vůči jejich sponzorům vznášíte dost závažné obvinění. Tak například pan Kanzelsberger ve svých knihkupectvích podporuje kandidaturu pana Fischera. Vladimíra Dlouhého podporuje pan Kovář z firmy Unicorn Software. Myslíte, že je to pro ně investice, že za to něco od těch kandidátů očekávají?
Já nikoho neobviňuju. Právě role médií je důležitá v tom, aby odhalovala, do jaké míry jsou to dary z přátelství, do jaké míry jsou to dary z ideového přesvědčení a do jaké míry tam mohou být implicitní či explicitní podmínky, ať už z minulosti, či směrem do budoucnosti. Do určité míry právě novináři určí, jak ta volba bude probíhat a jaký dáme základ volbě prezidenta do budoucnosti.

LN Já bych se nedivil, kdyby se tito sponzoři vůči vám ohradili, že byste u nich měl ctít presumpci neviny.
Já vím, to já taky dělám, proto říkám, že to je na vás, a ne na mně, abyste toto hodnotili.Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!