23. ledna 2018 11:22, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovní výbor nedoporučil vydání poslanců Svobody a Růžičky k trestnímu stíhání

Exprimátor Bohuslav Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprimátor Bohuslav Svoboda. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Poslanec a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) bude hlasovat pro své vydání k trestnímu stíhání v případu městské karty Opencard. O kauze má ale stále pochyby a domnívá se, že politické rozhodnutí nemůže být soudně napadnutelné. Řekl to novinářům po úterním slyšení před členy mandátového a imunitního výboru, který soudní žádost o Svobodovo vydání posuzuje.

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby Svobodu nevydalo. Stejné doporučení platí i pro poslance ANO Pavla Růžičku. Růžička stanul před soudem jako radní Postoloprt na Lounsku. Obžaloba ho viní spolu s dalšími zastupiteli z údajně nevýhodného prodeje obecního domu. Růžička vinu popírá. Novinářům to v úterý řekli předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) a zpravodaj Marek Benda (ODS).

„Jsem přesvědčen o tom, že není možné stíhat zastupitele za to, že hlasoval a rozhodoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ uvedl Svoboda. Politické rozhodování podle něho není čistě ekonomické, je třeba hodnotit i prospěšnost pro obyvatele. „Rozhodování o tom, jestli vyhodím miliardu za to, že zruším z hodiny na hodinu Opencard, nebo že se pokusím ji zachránit, je rozhodování těžké. Jsem přesvědčen, že jsme politicky rozhodli správně,“ zdůraznil Svoboda.

Státní zástupce Tomáš Lejnar, kterého výbor rovněž vyslechl, se nedomnívá, že Svobodova kauza by byla politická. „Toliko je prostě předmětem trestního řízení politické rozhodnutí. Tak v tomto směru ano,“ řekl novinářům.

Zpravodaj výboru Petr Gazdík (STAN) ale o politických motivech mluvil, Svoboda je stíhán v souvislosti s rozhodnutím městské rady. Osobně bude, jak uvedl, proti Svobodovu vydání ke stíhání.

Svobodovo soudní řízení se týká případu pražské městské karty Opencard, jejíž počátky spadají do období působení primátora ODS Pavla Béma. Policie vinila Svobodu spolu s dalšími radními z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce související s Opencard.

V minulém volebním období Sněmovna Svobodu vydala. Předloni ho soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 2,5 roku. Proti verdiktu se odvolal. Pokud by Sněmovna Svobodu ke stíhání nevydala, odvolací soudní řízení by mohlo pokračovat až po skončení jeho mandátu.

ČTK