Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Svoboda projevu nesmí být oklešťována.' Studenti podpořili vlajku Tibetu na FAMU

Česko

  10:52
PRAHA - Předsednictvo Studentské komory Rady vysokých škol, která zastupuje všechny studenty vysokých škol v Česku, podpořila Akademický senát FAMU ve snaze o vysvětlení incidentu s tibetskou vlajkou při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Studentská komora Rady VŠ také plně podpořila usnesení Akademického senátu FAMU, který pokládá tuto událost za bezprecedentní narušení práva na svobodu vyjadřování. Uvedla v usnesení.

Návštěvu číského prezidenta v Česku provázely protesty. foto:  Michal Šula, MAFRA

Kontrolu policistů kvůli tibetským vlajkám na FAMU prověříme, slíbila policie

Fakulta se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o ni zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie. Podle České televize policie incident popřela.

Předsednictvo Rady vysokých škol tato událost znepokojila a stejně jako FAMU žádá příslušné orgány o řádné prošetření a veřejné vysvětlení celého incidentu. „Zdůrazňujeme, že svoboda projevu a akademická práva, jakožto základní principy demokracie, jsou nedílnou součástí naší společnosti a nesmějí být za žádných okolností kýmkoliv ohýbány či oklešťovány,“ uvedla ve svém usnesení.

Svoboda vyjadřování je hodnotou nezbytnou nejen pro zdravou funkci akademického prostředí, ale rovněž pro fungování celé demokratické společnosti, uvedla místopředsedkyně studentské komory Barbora Stuhlová. „Ať už je názor na situaci kolem návštěvy čínského prezidenta v ČR jakýkoliv, stojím plně za právy studentů, kteří se ho rozhodli manifestovat vyvěšením tibetské vlajky, a také Akademickým senátem FAMU, jenž ji na své budově ponechá jako symbol svobody slova,“ doplnila v tiskové zprávě.

Příjezd čínského prezidenta do Prahy byl pro mnohé impulsem k vyvěšení tibetské...
Návštěvu čínského prezidenta provázejí protesty. Nejčastějším je vyvěšení...

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Hynek Roubík věří tomu, že policie tuto záležitost dostatečně vysvětlí. „V opačném případě by bylo namístě, aby uznala pochybení a vyvodila z něj patřičné důsledky,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!