Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svobodně se projděte městem, zaznělo na demonstraci. A tekla krev

Česko

  7:38
OSTRAVA - Kameny, cihly, dřeva, střepy. Jako by tu vybuchl dům. Jenže to vše v Ostravě létá z rukou lidí - při demonstraci zaměřené proti Romům. Jedné z nejvyostřenějších za dlouhé roky - policisté museli zvládnout tisícihlavý dav.

Policisté zadrželi celkem 62 osob, podezřelých z protiprávního jednání. foto: ČTK

Je sobota a před ostravskou Novou radnicí zní zloba jen ve slovech. Zatím. „Zavřít do nějakého města a pryč z Ostravy,“ hlásá muž davu pomocí megafonu. V proslovech zpočátku ještě někteří používají označení nepřizpůsobiví - ale brzy tenhle výraz nahradí slovo cikáni. Ani by nemuselo: kvůli tomu ti často rozvášnění lidé přišli.

Situace v Ostravě:

Po sobotních střetech byl v Ostravě v noci klid a policie nezaznamenala výrazné narušení veřejného pořádku. Policisté nyní vyslýchají zadržené demonstranty, mezi nimiž byly kromě podnapilých osob i mladistvé dívky, řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

O sobotních střetech se více dočtete ZDE.

V davu přihlížejících lze najít místní, ale i takové, kteří zjevně absolvovali nejednu podobnou demonstraci. A není třeba sledovat fotografie. Tetování skrytá pod gázou či obvazem potvrzují, že jsou to lidé, kteří se zobrazenými symboly už měli či by mohli mít konflikt se zákonem. Většina těch symbolů mívá souvislosti s obdobím nacismu.

Místní ale pokyvují hlavou. „Každý tu má s Romy nějakou zkušenost,“ vysvětluje svou přítomnost stručně starší žena poblíž vstupu do radnice, zatímco pořadatelé si veřejně stýskají, že tu mělo být lidí mnohem více. „Deme na ně,“ zazní několikrát z davu.

Rozpouštíme to, jděte, kam chcete

Těžko říci, kolik přihlížejících dorazilo jen ze zvědavosti. Zatímco centrum města je po policejních varováních z velké části prázdné, sem, do epicentra očekávaných problémů mnozí místní přišli. „Mají pravdu,“ komentuje další vystoupení mladík na schodech magistrátu.

Ostravský protest v číslech

  • Policisté zadrželi celkem 62 osob, podezřelých z protiprávního jednání.
  • Při zásahu bylo zraněno 21 policistů, počty mezi protestujícími zatím nejsou upřesněny.
  • Poškozeno bylo 12 policejních vozidel a došlo k poškození 39 částí jejich výzbroje (například přileb a štítů).
  • Už při kontrolách předem zajistili policisté 20 zbraní či předmětů, které lze užít k útoku (např. mačetu a baseballové pálky)
  • Celkové škody mohou jít do milionů korun - náklady na bezpečnostní opatření, zablokovaná doprava, úklid, poškozená okna, vytrhaná dlažba.

V davu se objevuje tabule se slovy „nejsem radikál“, začíná vášnivá argumentace nad soužitím s Romy a nutností jejich „návratu do Indie“. Ale také ojedinělé námitky proti vyjadřovaným názorům. Samozřejmě tiché – v jámě lvové se nehodí mávat krvavým kusem masa.

„S jednotlivými myšlenkami nelze než souhlasit. Ale když se to dá dohromady?“ svěřuje se jeden z přítomných. „Vzpomínám si na rozsudek soudu při rozpuštění Dělnické strany. Jedna věta nic neznamená, až to vše v součtu dává to velké zlo,“ říká. A hned jako ukázku dodává petici Za práva slušného občana ČR, kteří tu mnozí popisují.

„Lze souhlasit s tvrzením, že by příspěvky na bydlení potřebných neměli dostávat majitelé ubytoven, ale oni sami. A lze souhlasit s názorem, že by měli být neplatiči vystěhováni. Ale v součtu to znamená umožnit vystěhování obrovského množství lidí. Kam? A neodsune to problém jen jinam?“ přemýšlí nad řešením.

Zhruba 1500 lidí se zúčastnilo protiromských demonstrací a pochodů v osmi městech v České republice. VÍCE O PROTESTECH ČTĚTE ZDE.

To už ale demonstrace končí. Pořadatelé ji ukončují rádi bez původně plánovaného oficiálního pochodu - přítomným by trasa povolená úřady, vedoucí mimo romské oblasti, nevyhovovala.

A tak dojde na šalamounské řešení. „Nevidím důvod, proč by se svobodní lidé nemohli projít svým městem,“ uzavřel svolavatel s tím, že dál jde každý sám za sebe. Dav se dává do pohybu.

Jde do tuhého

Policie už den předem slíbila: nasadíme tolik sil, kolik bude potřeba. Nad hlavami procházejících krouží vrtulník, po bocích davu jde antikonfliktní tým. Všude kolem lemují cestu kamery upevněné na autech. A v bočních ulicích jsou připraveni policejní těžkooděnci.

Poprvé přicházejí ke slovu u ubytovny nejbližší k radnici: v sousedství trolejbusové vozovny. Už tam je jasné jedno: dav je rozvášněný. „Čechy Čechům,“ zní z úst davu (bez ohledu na to, že jsou na Moravě). Vždyť míří do části města, kde mají ve stejnou dobu mít setkání odpůrci protiromských výroků a myšlenek. A hlavně: kde je i řada ubytoven obývaných Romy.

V oblasti Nádražní ulice policie staví do cesty těžkooděnce psovody se psy i jezdci na koních. Po krátké přetlačované vzduchem létají dělbuchy, policie použije i plyn. Strážci zákona už předtím při náhodných kontrolách našli u demonstrantů třeba baseballové pálky a další zbraně. Tady ale slouží k útoku cokoli: cihly, ploty, skla z kontejnerů. Plastové popelnice se chvílemi mění v provizorní hradbu.

Menší (ale asi nejradikálnější) část davu se dokonce dostává i k jedné z ubytoven, ničí přitom skla u jedné z restaurací. A prolomí se i k náměstí, aby vidí i to, co nečekala: Romové a jejich přívrženci už na náměstí nejsou. A tak v honičce s policisty přes plot míří ke zbytku přihlížejících, skrýt se v jejich řadách. Někteří radikálové končí v poutech na zemi, další prchají. Zjevně mají zkušenost: kapuce a šátky přes obličej ztěžují jejich identifikaci.

Ostravský protest v počtech

Před Novou radnicí se sešlo asi 500 lidí. Postupně se ale dav rozrostl až na tisíc lidí.

Na podporu Romů se na náměstí Svatopluka Čecha shromáždilo podle policie na 600 lidí. Setkání bylo ale relativně krátké.

Policie počet zapojených policistů nesdělila. Odhadovat lze na stovky, přijeli i policisté z jiných moravských krajů.

Přetahovaná trvá téměř hodinu, chvílemi připomíná válečné scény s předměty létajícími ve vzduchu, chvílemi hru nervů. Část přihlížejících odchází, zůstává tvrdé jádro protestujících. A z něho policie dál odkrajuje. Část odváží na služebny, část alespoň legitimuje. Doprava v důležitém uzlu v centru Ostravy stojí.

Romové se mezitím vracejí domů. Kritizují, naříkají. Vlastně nejklidnější je muž, který téměř po celou dobu střetu z plošiny dopravního podniku natíral sloup veřejného osvětlení. Pod nohama se mu bojovalo, ale on dělal. A pokračoval, i když se dav rozešel a začal úklid. Zjevně ne všechny obyvatele Ostravy takové střety berou.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat