Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radikálové protestovali v několika městech, k Romům nepronikli

Česko

  12:40aktualizováno  21:11
OSTRAVA - Zhruba 1500 lidí se zúčastnilo protiromských demonstrací a pochodů v osmi městech v České republice. Nejdramatičtější byla situace v Ostravě, kde se desítky pravicových radikálů pokoušely dostat do čtvrti obývané Romy. Policie je zastavila slzným plynem, zadržela jich více než 60, zranění jsou na obou stranách. Protiromské protesty extremisté zorganizovali také v Brně, Českých Budějovicích, Duchcově na Teplicku, Plzni, Jičíně, Děčíně a Varnsdorfu.

V Ostravě létají dělbuchy i kameny, na místě jsou i psovodi a těžkooděnci, kteří se stále snaží dav radikálů vytlačit zpět. Policie odvedla pět zadržených lidí. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

Na protiakce pořádané v některých městech proti rasismu a nesnášenlivosti přišla asi tisícovka účastníků.

V Brně, Duchcově a Českých Budějovicích policie radikálům zabránila vstoupit do ulic obývaných Romy, v jihočeské metropoli zadržela devět lidí. V Plzni demonstranty policie nepustila k účastníkům protestu proti rasovému násilí, zadržela asi 25 lidí. Mimo Ostravu se ale protesty obešly bez násilností.

Podle předběžného hodnocení mluvčí policejního prezidia Ivany Ježkové policie předešla zranění lidí a zabránila škodám na majetku. "Již při přípravách jsme deklarovali, že plně respektujeme shromažďovací právo, nicméně pokud budou shromáždění zneužita k omezení práv jiných občanů nebo k jakémukoliv podněcování k nenávisti, jsme připraveni zakročit a zajistit veřejný pořádek," dodala mluvčí.

  • Bezpečnostní informační služba (BIS) ve čtvrtletní zprávě o vývoji na extremistické scéně uvedla, že protiromské nálady části veřejnosti se pro bezpečnost státu mohou stát větším problémem než skupinky pravicových extremistů. BIS totiž upozornila na masivní účast běžných občanů při protiromských demonstracích v Českých Budějovicích a Duchcově.

Zhruba tisícovka lidí se zúčastnila protiromské demonstrace v Ostravě. Asi 600 až 800 odpůrců Romů se podle policie sešlo na Prokešově náměstí před Novou radnicí, odkud se následně vydali na pochod městem, k němuž se přidali další lidé. V protestu se spojili pořadatelé demonstrace nazvané Stop rasovým útokům a hnutí Čeští lvi. Protestující ale opustili trasu dodatečně vyjednaného pochodu městem a desítky z nich vyzbrojení klacky a kameny se pokusily dostat do čtvrti Přívoz obývané Romy. Zabránili jim v tom policejní těžkooděnci, nepokoje přerušily provoz MHD. VÍCE o demonstraci v Ostravě ČTĚTE ZDE.

Shromáždění měla poklidný průběh

Duchcovem prošlo při třetí protiromské demonstraci podle odhadu policie 250 až 300 lidí, podle organizátorů bylo účastníků 700. Po oficiálním ukončení akce ještě několik desítek lidí znovu vyrazilo do ulic a vykřikovalo hesla jako "Stop černému rasismu", přímo k romským domům je ale policie nepustila. Důvodem k duchcovským protestům bylo původně napadení mladého manželského páru skupinou Romů v polovině května.

Protesty proti "černému rasismu, policejnímu násilí a sociálnímu příkoří" svolali nespokojení občané také na další místa v Ústeckém kraji. V Děčíně se v poklidu sešlo zhruba 200 lidí, mezi nimi bylo asi 40 pravicových radikálů. Poklidný průběh mělo také shromáždění 40 obyvatel Varnsdorfu, na akci tam přišli čtyři pravicoví radikálové.

Na náměstí Republiky v Plzni se k protiromskému pochodu pořádanému radikálním hnutím Svobodný odpor sešlo podle policejních odhadů zhruba 150 extremistů a jejich příznivců, z plánované trasy ušli ale asi jen 100 metrů. Policie je nepustila na místa, kde už dříve protestovalo proti rasovému násilí 250 až 300 lidí, z nichž se část později odebrala na bohoslužbu. Shromáždění proti extremistům přišel podpořit plzeňský biskup František Radkovský.

Z asi 25 lidí zadržených v Plzni patřila dvacítka k odpůrcům pochodu radikálů. Neuposlechli výzvu policie, když nechtěli extremistům uhnout z cesty. Zbylí zadržení se účastnili pochodu, policie je předvedla kvůli zakrývání obličeje.

Protiromské demonstrace v Českých Budějovicích se účastnila zhruba stovka lidí, odhadla policie. Zajistila devět osob, dva z toho byli mladiství. Všichni neuposlechli výzvy policie, což je klasifikováno jako přestupek. Pochod, který protestoval proti systému sociálních dávek a proti údajnému černému rasismu, dodržel plánovou trasu, a nevedl tedy přes sídliště Máj, kde se v minulosti konalo několik protiromských protestů. Obešel se bez střetů s policií. Později se ale asi 30 lidí přesunulo na sídliště Máj před ulici V.Volfa, kde žije početná skupina Romů. Zastavit je musel kordon policejních těžkooděnců.

Brnem zhruba půlhodinu pochodovalo bez ohlášení asi 30 protiromských extremistů. Policejní těžkooděnci jim zabránili vstoupit do ulic obývaných Romy. "Pochod jsme museli usměrnit, tak aby se nedostal do lokalit, kam jsme nechtěli. Myslím, že pochod proběhl klidně bez narušení veřejného pořádku," řekl ČTK brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Pochod extremistů následovalo asi 60 aktivistů, kteří ohlásili happening proti rasismu a násilí. Extremisté na místě vykřikovali "Nic než národ", aktivisté reagovali větou "Nic než názor".

ČTĚTE TAKÉ:

K jičínskému protiromskému pochodu se shromáždilo zhruba 50 radikálů a dalších lidí. Akce se obešla bez narušení veřejného pořádku. Svolala ji Dělnická strana sociální spravedlnosti, která původně počítala s účastí 100 až 300 lidí. Na Žižkově náměstí dala hlasitým pískotem a transparenty najevo svůj odpor s radikály skupina asi deseti mladých lidí, mezi nimiž byl i muž převlečený za Rumcajse. Policisté obě skupiny od sebe oddělili.

Vůči protiromským demonstracím a průvodům se v Praze vymezila asi padesátka lidí, kteří prošli Prahou v pochodu proti Čechům. Zároveň chtěli recesisticky upozornit na stereotypy spojované s Čechy. Akci pořádala iniciativa Čechy v ČR nechceme. "Stop české cunami!" nebo "Čechy Čechům nedáme", skandovali převážně mladí lidé. V čele průvodu šel brouk Pytlík obutý do sandálů a ponožek, v ruce držel coby symbol typického Čecha pivo a igelitovou tašku ze supermarketu. Na Rašínově nábřeží ho aktivisté symbolicky oběsili a průvod zakončili koncertem.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat