Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
8. září 2008 10:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Švýcaři žalují stát o 80 miliard kvůli IPB

O částku 80 miliard údajně přišla banka IPB tím, že ji stát diskriminoval při udělování veřejných podpor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O částku 80 miliard údajně přišla banka IPB tím, že ji stát diskriminoval při udělování veřejných podpor. | foto: Lidové noviny

BRNO Švýcarská firma SPB Consortium žaluje stát o 80 miliard korun. O částku údajně přišla banka IPB tím, že ji stát diskriminoval při udělování veřejných podpor. Banka tvrdí, že i díky tomu později zkrachovala.

Podle mluvčí brněnského městského soudu Soňi Vyplašilové vykoupila SPB spornou pohledávku z konkurzu nástupnické firmy po IPB. Soudní jednání je nařízeno na 7. listopadu.

"Situaci průběžně sledujeme a řešíme. Vzhledem k probíhajícímu sporu ale nebudeme tuto věc dále komentovat. Je třeba ovšem zdůraznit, že se nejedná o mezinárodní arbitráž, ale o vnitrostátní soudní spor," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle něj je tento údajný nárok znám ministerstvu již několik let.

IPB převzala v roce 2000 po finančních problémech ČSOB. Nástupnická firma IPB, společnost IP banka, skončila v konkurzu začátkem roku 2004. Správce pak vyčíslil všechny pohledávky firmy za jinými dlužníky.

Jednou z nich je i 80miliardová náhrada škody, kterou IPB způsobil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Několika konkurenčním bankám povolil veřejnou podporu, vůči IPB to však bylo diskriminační, tvrdí zástupci banky.

Stát vedl dodnes s bývalým majitelem IPB japonskou společností Nomura  řadu soudních sporů. Česká republika již Nomuře kvůli jedné prohrané arbitráži ohledně IPB uhradila 3,6 miliardy korun. Japonská banka původně požadovala až 40 miliard.

Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...