4. června 2013 17:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Symbol povodní. Voda potřetí sevřela statek u Mělníka. Letos, v roce 2006 i 2002

Statek u Kralup nad Vltavou při povodni v roce 2013 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Statek u Kralup nad Vltavou při povodni v roce 2013 | foto: MAFRA: Michal Růžička

Statek Úpor mezi Obřístvím a Zálezlicemi na Mělnicku se stává ikonou každých povodních. I letos se usedlost stala ostrovem uprostřed kalné vody. A i letos se na něj zaměřily objektivy fotoreportérů, kteří nad zaplavenými Čechami kroužili v letounech.

Poprvé se zaplavený statek dostal na titulní strany při katastrofálních povodních v roce 2002. Voda jej však obklíčila i v roce 2006. A nejnověji i nyní.

Statek podle dřívějších novinových zpráv patří mělnické větvi rodiny Lobkowiczů, kterým ho po druhé světové válce zkonfiskoval stát. Vznikly v něm Státní statky Veltrusy. Hospodářské objekty byly rodu vráceny v restitucích po roce 1989. Jak je na snímcích vidět, pomalu se rozpadá.

Usedlost Úpor nemá v současné době žádné využití. „Zatím pro něj nemáme žádný projekt,“ říkala po povodních v roce 2006 majitelka Bettina Lobkowiczová. „Rekonstruovat a restaurovat objekty, to neznamená pouze investovat velké peníze. Je také nutné, aby to mělo nějaký smysl, cíl. My máme několik historických budov a musíme mít určité priority,“ vysvětlovala příslušnice rodu, jehož jednotlivé větve spravují šestnáct zámků v zemi a také vinice a polnosti ve středních a severních Čechách.

Externí obrázek

Takto vypadal statek po povodni v roce 2002.

rakRadek Kedroň