Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Tady bude přehrada

Česko

Nové Heřminovy zmizí pod vodou. Ale jen zčásti, protože ministerstvo změnilo plány

NOVÉ HEŘMINOVY Desítky let čekali obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku, zda jejich obec zalije voda nové přehrady. Nyní mají jistotu. Ministr zemědělství Petr Gandalovič spolu s ministrem životního prostředí Martinem Bus íkem předloží příští týden návrh vládě, aby zatopila část Nových Heřminov a vybudovala přehradu na řece Opavě.

Pokud vláda návrh odsouhlasí, půjde o první stavbu nové přehrady u nás po listopadu 1989. Nejmladší je zatím Slezská Harta z počátku devadesátých let. Za oběť přehradě má padnout 56 objektů, z toho 24 obytných. Podle ministra Gandaloviče dostanou lidé za své domy „velmi slušné náhrady“. Gandalovič ovo ministerstvo vybralo takzvanou střední variantu, stranou zůstala ta velká, která počítala se zatopením celých Nových Heřminov se 156 objekty, z toho 87 obytnými.

Města a obce na toku řeky Opavy však v minulosti vždy usilovala o stavbu právě velké varianty, souhlasilo s ní i krajské zastupitelstvo v roce 2003, kdy doporučilo vládě, aby kontroverzní dílo začala stavět. Například v Opavě Gandalovičův plán vyvolal rozpaky. „Naše zastupitelstvo dlouhodobě zastává variantu velké přehrady. Možná ale změníme názor, hlavní je, že se konečně rozhodne,“ řekl včera primátor Zbyněk Stanjura.

Ministra Gandaloviče v Heřminovech vřelé přijetí nečekalo. „Stavba přehrady je prosazována proti vůli obyvatel,“ tvrdí starosta obce Radovan Jílka. „Pokud se vláda rozhodne vynutit si vystěhování lidí a pokusí se silou vyvlastnit jejich domovy, jsou obyvatelé obce rozhodnuti bránit se u soudu,“ dodal nespokojený starosta.

Je otázkou, jak budou lidé spokojeni s odměnami, které dostanou za přestěhování – například v Nošovicích se nakonec přestěhovali i ti, kteří protestovali.

Stavba přehrady má podle propočtů ministerstva přijít na necelých osm miliard korun. Zvolená střední varianta je podle Gandaloviče ještě dražší než mnoha městy požadovaná velká. „Centrum obce zůstane zachováno,“ prohlásil včera ministr zemědělství. Stavbu však doprovodí řada dalších úprav v povodí Opavy včetně poldrů. Tyto úpravy právě stavbu nejméně o jednu miliardu prodraží.

„Jsem velmi rád, že bylo konečně rozhodnuto. Lidé potřebují vědět, jak na tom území budou žít,“ řekl včera moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. I když má stavba přehrady začít až v roce 2016, Tošenovský chce, aby se do menších protipovodňových opatření začalo investovat již letos.

„Co říkám na přehradu? Já se jí stejně už nedočkám,“ mávla včera v Heřminovech rukou devětašedesátiletá Marie Daňková, která ve vesnici žije od roku 1945. Stavba rozděluje i zástupce okolních obcí. Starosta Oborné Stanislav Moškoř míní, že přehrada problém povodní nevyřeší komplexně. Naopak starosta obce Brantice, jíž řeka Opava protéká a občas ji zaplavuje, vítá stavbu jako nejlepší řešení.

Proti stavbě přehrady už léta protestují ekologické organizace. Ivo Dokoupil z Hnutí Duha včera konstatoval, že zabránit povodním lze stavěním poldrů, mobilními hrázemi a podobně. Vláda podle Duhy nemá morální právo řešit problémy Krnova likvidací jiné obce.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: