Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tajný převoz Polanského z vězení

Česko

ŽENEVA/PRAHA Oscarový režisér Roman Polanski byl převezen z vězení na neznámé místo. Úřady se tak chtěly vyhnout ohromnému mediálnímu zájmu, který bude i tak doprovázet jeho zítřejší přemístění do domácího vězení.

„Polanski byl převezen z vazby ve Winterthuru z ,bezpečnostních‘ důvodů a pro jeho osobní ochranu,“ prohlásil včera odpoledne mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli. Na četné dotazy novinářů, kam umělce přemístili, ale už odmítl jakkoli dál odpovídat. Agentuře AP ale poté řekl, že na chatu v alpském letovisku Gstaad, kde má počkat na rozhodnutí soudu o vydání do Spojených států, bude převezen už dnes někdy během odpoledne. „Toto nic nemění na skutečnosti, že bude přemístěn zítra,“ potvrdil Galli.

Na příjezd režiséra se v zimním středisku už všechno připravuje. Příjezdové cesty v okolí vily, kterou obklopil letošní sníh, jsou průběžně odhrabávány. Polanského třípodlažní luxusní chata Milky Way („Mléčná dráha“) musela také projít dalšími úpravami. Bezpečnostní agentura do jejích útrob nainstalovala monitorovací zařízení, které by mělo Polanského neustále sledovat. Krom toho musí mít režisér neustále připevněný elektronický sledovací náramek, který bude policii okamžitě informovat, jestli se pokusí opustit prostory vily.

Roman Polanski je zadržen švýcarskou policií již od konce září letošního roku, kdy byl zatčen na filmovém festivalu na základě mezinárodního zatykače z roku 1977. Od té doby soud vyjednává o jeho předání justici Spojených států, kde mu hrozí až dva roky vězení za pohlavní styk s nezletilou dívkou.

Právník tvůrce oscarového snímku Rosemary má děťátko Lorenzo Erni nakonec docílil toho, že režisér může být převezen na svou chatu ve švýcarských Alpách. Složil za to kauci 4,5 milionu švýcarských franků (asi 78 milionů korun). Jako velký úspěch to vnímá celá jeho rodina, která se už těší na to, že s ním na chatě stráví Vánoce.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Prodej bytu 3+1 75 m2, Žďár nad Sázavou
Prodej bytu 3+1 75 m2, Žďár nad Sázavou

Libušínská, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 1
4 200 000 Kč